1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Felluce'de Mezhepçiliğe Tepki
Felluce'de Mezhepçiliğe Tepki

Felluce'de Mezhepçiliğe Tepki

Yaver, "Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez" dedi.

A+A-

Yaver, Felluce'de operasyon için Irak ordusuna destek veren bazı silahlı grupların saldırılarına maruz kalan sivillerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

IŞİD'le savaşan silahlı grupların sivillere yönelik işledikleri suçların verilen mücadeleye doğrudan olumsuz şekilde yansıyacağını belirten Yaver, "Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi'nin özellikle DAİŞ'ten geri alınan bölgelerdeki sivillere iyi davranmaları gerekiyor. Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

"DAİŞ ile mücadelenin perde arkasında mezhepçilik hesapları var" 

IKBY Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Ferset Sofi de çatışma bölgelerindeki tüm sivillere terörist muamelesi yapılmasının doğru olmadığını kaydederek şunları ifade etti:

"Bazı durumlarda DAİŞ militanları iç göçmen kılığında güvenli bölgelere sızmaya çalışıyor ancak bunu bahane ederek herkese terörist gözü ile bakamazsınız. Bölgede mahsur kalan sivillere karşı terör kartını kullanıp perde arkasından mezhepçilik ve tasfiye hesapları yapılıyor. Bu durumun son derece tehlikeli olduğunu belirtmemiz lazım."

Sofi, kurtarma operasyonu sırasında Irak ordusuna destek veren silahlı grupların IŞİD ile mücadeleyi mezhep savaşıyla karıştırmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT