1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Fehman Hüseyin'in Öldürülmesi Uyuyan Hücrelerin İşi”
“Fehman Hüseyin'in Öldürülmesi Uyuyan Hücrelerin İşi”

“Fehman Hüseyin'in Öldürülmesi Uyuyan Hücrelerin İşi”

Tel Hamis Tugayları’nın adı 2014 yılından bu yana anılmıyor. Çok sayıda ÖSO mensubunun PYD içine sızarak “uyuyan hücreler” kurduğu, “Bahoz Erdal” suikastının da bu hücrelerin faaliyeti olduğu söyleniyor.

A+A-

Beşşar Esed rejimine karşı savaşan Tel Hamis Tugayları, PKK’nın üst düzey isimlerinden biri olan “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin’i Suriye’de öldürdüğünü söyledi. Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el-Hasekavi, Fehman Hüseyin'in aracına yönelik gerçekleştirdikleri saldırıyla Hüseyin'le birlikte 8 kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

Suriye'de bir dönem veterinerlik eğitimi aldığı için “Dr. Bahoz” da denilen Hüseyin'e yönelik operasyon, çoktandır unutulmuş Tel Hamis Tugayları’nı yeniden gündeme taşıdı. Adı geçen direnişçi grubun uzun bir süredir Suriye'de etkinliğinin olmaması göze çarpıyor.

Perşembe Tepesi

Suriye'de devrim hareketinin başlamasıyla ülke genelinde yüzlerce irili ufaklı direnişçi yapı ortaya çıkmış ve silahlanarak Esed rejmine karşı mücadele etmeye başlamıştı. Ülkenin kuzey bölgelerinde şiddetli çatışmaların ardından bölgenin önemli bir kısmı direnişçilerin denetimine geçmişti.

Küçük bir direnişçi birlik olan Tel Hamis Tugayları da bu gruplardan biri. IŞİD bölgeye gelene kadar Haseke kentinin güneyinde Türkiye sınırına 35 kilometre mesafede bir kasaba olan ve Türkçe’ye “5. Gün/Perşembe Tepesi” olarak çevrilen Tel Hamis'in bir mahallesinde etkinlik gösteren bu tugay, 2014'te IŞİD’in bölgeye hâkim olmasının ardından kayıplara karıştı. Yaklaşık 8 ay sonra PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'ye bağlı militanlar bölgeye yerleşince ise hiç sesleri çıkmadı.

ÖSO Kendini Gizledi

Ancak Özgür Suriye Ordusu'nda (ÖSO) görev yapmış çok sayıda direnişçi, kendilerini gizleyerek PYD veya PYD güdümündeki “Demokratik Suriye Güçleri” (DSG) içine sızma yaptı. Kendini gizleyen militanlar şimdiye dek birçok PYD komutanına suikast düzenledi. En son geçtiğimiz mayıs ayında DSG içine sızma yapan ÖSO savaşçısı Cemil Karmo, Afrin'de iki üst düzey PKK komutanına suikast düzenlemiş ve bunu kamerayla kayda almıştı.

Yerel kaynaklar, PYD'nin kendileri dışındaki unsurlara hayat hakkı tanımadığını ve çok büyük bir alanda hiçbir direnişçi unsurun bulunmadığını belirtiyor. Fehman Hüseyin'e suikast düzenlediğini belirten Tel Hamis Tugayları'nın sözcüsü el-Hesekavi ise suikastın “uzun bir takip ve tasarrut sürecinin ardından” gerçekleştirildiğini kaydetmişti. Bu durum sözkonusu suikastın PYD'nin içine sızan ve uyutulan ÖSO hücreleri tarafından yapıldığı iddialarını güçlendiriyor. Olay sonrası PYD'nin bölgede 100'ü aşkın kişiyi gözaltına alması da, saldırının “Rojava'nın kalbi” olarak nitelenen Kamışlı'nın içinden icra edildiğini gözler önüne seriyor.

Hastaneden Dönüyordu

Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'da cuma akşamı saat 20.30 sıralarında 8 korumasıyla birlikte öldürüldüğü söyleyen Fehman Hüseyin, bir süredir kanser hastalığıyla boğuşuyordu. Kamışlı'daki bir hastanede tedavi gören Hüseyin, önceki akşam yanındakilerle birlikte geldiği klinikte son kontrollerini yaptırmış ve Toyota marka arazi cipiyle yeniden yola çıkmıştı. Hüseyin'in içinde bulunduğu aracın, Kamışlı merkezinde bombalı saldırı sonucu imha edildiği açıklandı.

Kaynak: Cihat Arpacık / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT