Fatma Şahin'den Yargıtay'ın Kararına Tepki

01.11.2011 21:45
Fatma Şahinden Yargıtayın Kararına Tepki
13 yaşındayken Mardin'de istismara uğrayan kız çocuğuyla ilgili yerel mahkemenin kararını Yargıtay onayladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, erkek bakış açısıyla alınan bu kararı kabul edemediğini söyledi. Şahin, bu konuda yeni düzenleme yapılacağını da kaydetti.

13 yaşındayken Mardin'de istismara uğrayan kız çocuğuyla ilgili yerel mahkemenin kararını Yargıtay onayladı. Bu onaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den tepki geldi.

Şahin, şunları söyledi:

"Bu karar kabul edilemez. Bir anne olarak bir kadın olarak kabul edilemez buluyorum bu kararı. Bu bakış açısı bir erkek bakış açısıdır. 13 yaşındaki bir çocuktur, çocuğa karşı kadına karşı bir cinsel istismar işlenmiştir. O çocuk asla kendi rızasıyla ilişkiye girecek ruhu durumuna, beden durumunda değildir."

Şahin, davada verilen kararın, TCK'nın "çocukların cinsel istismarı"nı düzenleyen 103. Maddesine ve suç tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı önceki TCK'nın 414. Maddesi ile uyumlu olmadığını da belirtti.

Söz konusu maddenin uygulamasında hiçbir boşluğa mahal vermemek için değişiklik önerisi hazırladıklarına değinen Şahin, "Bu konuda hukuki olarak neler yapabiliriz?, bu olayların bundan sonra olmaması hem de kamuoyu algısı adına Bakanlığın bundan sonraki süreci nasıl yöneteceği ile ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Söz konusu değişikte 103. maddenin 1. paragrafının 'a' bendine 'çocuğun rızası olup olmadığına bakılmaksızın' ibaresinin eklenmesi öngörülmektedir" dedi. (TRT)

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim