1. HABERLER

  2. HABER

  3. Faşist Hukuk İyi Bayramlar Diler
Faşist Hukuk İyi Bayramlar Diler

Faşist Hukuk İyi Bayramlar Diler

Danıştay, faşizan 19 Mayıs kutlamalarını kaldıran genelgenin yürütmesini durdurdu. Gerekçe: Bayramların yapılma şeklini üst hukuk normları belirler.

A+A-

Haber: Hüseyin İstemil

Danıştay 10’uncu Daire Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın başkent dışında sadace okullar ve öğrenciler ile kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, karar için “hukuk garabeti” dedi.

“19 Mayıs Genelgesi”nin iptali için yedi ayrı başvurudan bir sendika ile 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan’ın açtığı iki davayı karara bağlayan Danıştay, kararın gerekçesini “Üst hukuk normlarında hangi bayramın ne şekilde kutlanacağının açık olduğu, genelgenin düzenleyici işlem niteliği taşımadığı” ifadesiyle açıkladı.

Dinçer’den sert tepki

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını “hukuk garabeti” olarak değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, şunları söyledi: “Doğrusunu söylemek gerekirse bu karar bence hukuki bir garabet. Bunu, altını çizerek de söylemek istiyorum. Çünkü yürütmeyi durdurma kararı gerekçesine baktığımızda, bir üst hukuk normu olan yönetmeliklerde 19 Mayıs'ın nasıl kutlanacağına dair her türlü ayrıntının yazıldığı ifade ediliyor. Bunun için de yeni bir idari düzenleme yapmaya gerek olmadığı söyleniyor. Şimdi ben size şunu söylemek istiyorum, zaten bizim yayınladığımız genelge de yönetmeliğin gereklerine uygun davranılması şeklindeydi. Başka bir ifadeyle, 1980 yılından bu zamana kadar yönetmeliğin gereği olmayan pek çok iş ve uygulama aslında 19 Mayıs törenlerine dahil edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı genelge ise ‘bundan sonra yönetmelik neyi emrediyorsa ona uyun’ şeklindeydi."

Can: Bu anayasa değişmeli

Danıştay’ın kararını Taraf ’a değerlendiren Anayasa Mahkemesi eski Raportörü Prof. Dr. Osman Can, 1982 Anayasası yürürlükte olduğu sürece yargının ve diğer devlet kurumlarının böyle kararlar vermeye devam edeceğini belirterek, şunları söyledi: “19 Mayıs tarzı kutlamalar, Frankoculuk, Nasyonal Sosyalizm, Mussoloni’nin Faşizmi ya da Sovyet diktatörlüğünden gördüğümüz örneklerden totaliter devlet pratiklerinin bir uzantısı. Bu uygulamalar, 1930’lardan kalma bir devlet pratiği. Bu devlet pratiğinin bu çerçeveler içerisinde devam ettirilmesi halen bir zihniyet kopuşu yaşamadığımızı gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında yargının bu kararına katılmak mümkün değildir. 1982 Anayasası gibi antidemokratik güleryüzlü Frankoculuğu yansıtan ideolojik tasarruflarda bulunan bir anayasa olduğu sürece yargıdan buna benzer kararlar göreceğiz.”

“Danıştay kendisi oynasın”

Genç Sivillerin Sözcüsü Turgay Oğur ise karar için şöyle konuştu: “Başbakan, MİT’inden Genelkurmay’ına her kurumun normalleştiğini sanıyor. Ancak görüldüğü gibi vesayet ölmedi Danıştay’da yaşıyor.

19 Mayıs törenlerinin öğrencilere eziyet ve çağdaş dünyaya rezil olmanın ötesinde çok önemli bir sembolik anlamı var. Bu törenler militarist toplum düzeninin bir ayinidir. Ferdin önemli olmadığı kalabalıkların bir düdükle hareket edip bir düdükle durmaları pratiğidir. Danıştay çok istiyorsa rejime sevgisini göstermek için kendisi oynasın. Danıştay’ı İdris Naim Şahin’e havale ediyoruz.”

TARAF 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum