Faruk Yarman Hâlâ HAVELSAN Genel Müdürü

24.12.2011 06:07
Faruk Yarman Hâlâ HAVELSAN Genel Müdürü
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde tutuklanan HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman'ın, resmî olarak görevine devam ettiği ortaya çıktı.

Balyoz darbe planının hayata geçirilmesi için savunma sanayiindeki personeli destek konusunda koordine ettiği iddia edilen Yarman, HAVELSAN'daki görevinden alınmadı. Yarman'ın kurum tarafından 'ücretsiz izinli' sayıldığı belirtiliyor. Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül döneminde Savunma Teknikleri Mühendisliği Yönetim Kurulu üyeliğine de atanan Yarman'ın, cezaevinden gönderdiği mektup aracılığıyla bu görevden istifa ettiği öğrenildi.

Balyoz soruşturması kapsamında ele geçirilen 11 No'lu CD'de yer alan "Çalışmalarım_a/yeni yapılanmada görevlendirilecekler" isimli klasörde bulunan "Savunma sanayi" isimli belgenin, "fyarman" isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğu ve bu kişinin HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Yarman olduğu öne sürülmüştü. Dosya içerisinde yer alan listelerde bin 80 savunma sanayii çalışanının ismi yer alıyordu. SELSAN, HAVELSAN, TAI, TUSAŞ, SSM, STM ve TÜBİTAK bünyesinde görev yapan ve listeye giren bin 80 personelin büyük kısmı hakkında, atamalarını etkileyecek değerlendirmeler de bulunuyordu. Listelerin en üstünde ise genel koordinatör olarak Faruk Yarman gösteriliyordu. Bazı listelerde savunma sanayii çalışanlarının tayin edilecekleri kurumların tek tek not alındığı ve 'Güvenilir olup, yeni yapılanmada çeşitli kademelerde görevlendirilebilir personel' tabiri kullanıldığı da belirlenmişti. Öte yandan Faruk Yarman'ın bir dönem yöneticiliğini de yaptığı Savronik firmasıyla da ilişkilerinin araştırıldığı belirtiliyor. HAVELSAN'ın tek kaynak olarak aldığı bazı ihaleleri Savronik'e pasladığı, Savronik'in alt yüklenici olarak Aster isimli bir firmayı kullandığı iddia ediliyor. Bütün bu yapı içinde de Faruk Yarman'ın yer aldığı öne sürülüyor.

Emre Soncan / Zaman 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim