1. HABERLER

  2. HABER

  3. Faili Meçhul Davasında Belgeler Çelişkili
Faili Meçhul Davasında Belgeler Çelişkili

Faili Meçhul Davasında Belgeler Çelişkili

Güneydoğu'da 1993-95 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili davada dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

29 Kasım 2011 Salı 12:28A+A-

 

Güneydoğu'da 1993-95 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili davada emekli Albay Cemal Temizöz'le birlikte yargılanan korucu Temer Atağ hakkında dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Atağ, suçlandığı Ramazan Uykur cinayeti işlendiğinde askerde olduğunu söyleyince mahkeme, ilgili kurumlara yazı yazdı. Ancak farklı askeri birimlerden gelen bilgilerin hiçbiri birbirini tutmadı. Şırnak Askerlik Şubesi ile Şırnak Jandarma Komutanlığı askerlik tarihlerini farklı gösterdi. Sanığın askerlik yaptığı belirtilen Bilecik Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı ise böyle bir şahsın kendilerinde kaydının bulunmadığını bildirdi. Söz konusu çelişkileri değerlendiren avukatlara göre, Temer Atağ'a kâğıt üzerinde askerlik yaptırıldı.

Diyarbakır'da Temizöz ile birlikte itirafçı ve korucuların yargılandığı faili meçhuller davasında 1994 yılında Cizre'de öldürülen Ramazan Uykur dosyası önemli bir yer tutuyor. İddianamede Uykur'un tutuklu sanık eski korucubaşı Kamil Atağ'ın talimatıyla Temer Atağ ve Kukel Atağ tarafından ateşli silah ile vurulmak suretiyle öldürüldüğü belirtiliyor. Davanın tanığı Mehmet Nuri Binzet, duruşmada olayı şöyle anlatmıştı: "Kamil ağabeyimin oğlu Temer ve Mehmet Nergiz ile birlikte İpekyolu Camii civarında gezerken Ramazan Uykur ile karşılaştık. Temer, Ramazan'ın arandığını bildiği için arabaya çağırdı ve 'Babam seninle görüşmek istiyor, arabaya bin' dedi. Ramazan, araca binmek istemedi, yeğenim Temer arabadan inerek üzerinde taşıdığı, ruhsatsız tabancayı Ramazan'ın yüz kısmına dayayarak zorlamaya çalıştı. Silah ateş aldı. Ramazan'ın yüzünden kan akmaya başladı. Ramazan ile Temer boğuşmaya başladı. Temer bendeki Kalaşnikof'u alıp seriye bağlayıp Ramazan'a ateş etti. Zannediyorum 20-30 civarında mermi sıktı."

TEMER ATAĞ, 6,5 AY ASKERLİK YAPMIŞ

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 30'a yakın duruşmasında savunma yapan Temer Atağ, Ramazan Uykur'un öldürüldüğü tarihte, vatanî görevini yapmak için Cizre'den ayrıldığını söyledi. Mahkeme, olayı netliğe kavuşturmak için ilgili kurumlara bugüne kadar defalarca Atağ'ın askerliğini sordu. Farklı kurumlardan gelen belgeler birbirini tutmadı. Şırnak Askerlik Şubesi'nin 1 Eylül 2009 tarihinde Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği belgede Temer Atağ'ın askere gittiği, kullandığı izin ve birlikten ayrılış tarihleri yer aldı. Belgede Atağ'ın, Bilecik Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'na 24 Kasım 1994 tarihinde teslim olduğu, 24 Mayıs 1996 tarihinde ayrıldığı, bu süre içinde 56 gün izin kullandığı ifade edildi. Jandarma Genel Komutanlığı Bilecik 9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı'nın 10 Eylül 2009 tarihinde mahkemeye gönderdiği cevabî yazıda ise "yapılan araştırmada adı geçen şahsın Bilecik 9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı'nda hiçbir kaydının bulunmadığı" belirtildi. Mahkemenin Şırnak Valiliği'nden bilgi istemesi üzerine Şırnak İl Jandarma Komutanlığı'nın gönderdiği yazıda ise iki belgeden farklı bilgiler yer alıyor. Şırnak İl Jandarma Komutanlığı, Temer Atağ'ın 15 Nisan 1992 tarihinde köy korucusu olduğunu, 12 Şubat 1996 tarihinde askere gitmesinden dolayı görevine son verildiğini kaydetti. Belgede Temer Atağ'ın 26 Ağustos 1996 tarihinde ise tekrar koruculuk görevine başladığı ifade edildi. Belgeye göre Atağ 6,5 ay askerlik yapmış.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT