Fahs: Maliki, Esed'den İlham Alıyor

01.05.2013 15:04
Fahs: Maliki, Esedden İlham Alıyor
Hani Fahs, Irak'ta meydana gelen şiddet olaylarını hatırlatarak, "Nuri el-Maliki hükümeti, Beşşar Esed rejiminden ilham alıyor" dedi.

Lübnanlı alim Hani Fahs, Irak'ta meydana gelen şiddet olaylarını hatırlatarak, "Nuri el-Maliki hükümeti, Beşşar Esed rejiminden ilham alıyor" dedi.

Irak'ta meydana gelen son olayları AA'ya değerlendiren Fahs, "Irak'ta mezhepsel farklılıklara dayalı sivil bir devlet isteniyor. Ülkenin bölünme ihtimali var ancak kesin değil. Irak'ın bölünmesinin önünde uluslararası ve yerel engeller bulunuyor ancak Irak sonunda federal bir devlete dönüşebilir" diye konuştu.

Fahs, Maliki'nin Saddam Hüseyin'in yardımcısı İzzet ed-Duri'nin fotoğraflarının taşınmasını bahane edip şiddete baş vurduğunu vurgulayarak "Irak'ta meydana gelenlerin başka bir yerde yaşanmamasını temenni ediyorum" ifadesini kullandı.

Maliki yönetimindeki Irak için endişe duyduğunu belirten Fahs, "Maliki kendisi için Iraklılara karşı özel bir ordu kurdu. Göstericileri vuran ordu, vatanın değil partinin ordusudur" şeklinde konuştu.

"Hani Fahs kimdir"

Lübnanlı Şii Alim Hani Fahs, 1946'da Lübnan'ın Nebatiye kentinin Cebşit semtinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nebatiye kentinde tamamlayan Fahs, bir süre Irak'ın Necef kentinde Arap dili ve İslami ilimler alanında dersler aldı. Yüksek Şii İslam Meclisi üyesi olan Fahs, 1982-1985 yılları arasında İran'da yaşadı. Fahs, aynı zamanda Amman Ehli Beyt Akademisi üyesidir.

AA

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim