1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Fadlallah, Rehinelerin Serbest Bırakılmasını İstedi
Fadlallah, Rehinelerin Serbest Bırakılmasını İstedi

Fadlallah, Rehinelerin Serbest Bırakılmasını İstedi

Ali Fadlallah, Lübnan'ın Suriye krizine sürüklenmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, Mikdat aşiretine rehineleri serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

A+A-

Lübnan'ın önde gelen alimlerinden Ali Fadlallah, Lübnan'ın Suriye krizine sürüklenmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, Mikdat aşiretine rehineleri serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

Fadlallah, "Lübnan'ın, Suriye krizine dahil olması sadece birlik ve beraberliğine zarar getirmekle kalmaz, ayrıca ülkede mezhep çatışmalarını körükler" dedi.

Lübnan'ın Suriye krizine dahil olmasının, yıllardır korumak için çaba harcadıkları İslam birliğine zarar vereceğini dile getiren Fadlallah, Mikdat aşiretinin adam kaçırmasına tepki göstererek, İslam inancının 'adam kaçırma' ile bağdaşmayacağının altını çizdi.

Ali Fadlallah, Mikdat aşiretini adam kaçırma olayının olumsuz etkileri konusunda başından beri uyardıklarını ve kaçırma olayının tehlikeli siyasi bir oyuna dönüşmemesi için kaçırılanların bırakılması yönünde açıklamalar yaptıklarını hatırlattı. 

Fadlallah, "Bu olayın etkileri Suriye'nin dışına taşıp, Lübnan'a kadar uzanabilir" diye konuştu.

"Türkiye uluslararası diyaloğu teşvik ediyor"

Türkiye'nin dünyada kuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu söyleyen Fadlallah, "Türkiye, mezhepsel ve bölgesel hesaplardan uzak bir şekilde uluslararası diyaloğu teşvik etmektedir" dedi.

Ali Fadlallah 2010 yılında ölen ve Hizbullah hareketinin manevi lideri olarak nitelendirilen Muhammed Hüseyin Fadlallah'ın oğlu.

Lübnan'daki Mikdat aşireti, geçen hafta kendi ailelerinden Hassan el-Mikdat'ın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kaçırıldığını iddia ederek içlerinde bir TC vatandaşının da bulunduğu 20 Suriyeliyi kaçırmış, Hassan Mikdat bırakılana kadar rehineleri salıvermeyeceklerini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum