1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Facebook'tan Keşmir Sansürü
Facebook'tan Keşmir Sansürü

Facebook'tan Keşmir Sansürü

Hindistan işgali altında bulunan Keşmir'deki sokağa çıkma yasağının 14. gününde Facebook sosyal paylaşımları sansürlemekle suçlanıyor.

A+A-

Hindistan'ın işgal altında tuttuğu Cammu Keşmir bölgesinde sokağa çıkma yasağının 14. gününde sosyal medya organizasyonu Facebook sansürle suçlanıyor.

Wordbulletin'in haberine göre, işgal altındaki Keşmir halkı sokağa çıkma yasağına karşı sosyal medya organizasyonlarından protesto etmeye başladı. Protestoların geniş yankı bulması üzerine Slikon Vadisi'nin devi Facebook, Keşmirlilerin paylaşımlarını 'Topluluk standartlarının ihlali'ni gerekçe göstererek kapatmaya başladı.

Güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada örgütün üst düzey üyelerinden Wani'nin öldürülmesinden sonra yüzbinlerce kişi sokaklara dökülmüştü. Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde 46 kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin sivil ve bin 600 güvenlik grevlisi yaralanmıştı.

Hintli yetkililerin, olayların büyüyebileceği endişesiyle Cammu Keşmir bölgesindeki birçok kent ve köyde ilan ettiği süresiz sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Keşmir halkına siyasi, manevi ve diplomatik destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Keşmir'in Hindistan'ın iç meselesi olarak kabul edilemeyeceğini kaydeden Şerif, Hindistan'ın Keşmir'de halk oylaması yapacağına dair dünyaya söz vermesine rağmen herhangi bir adım atmadığını ifade etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT