1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fabius: Fransa, Filistin'i Tanıyacak
Fabius: Fransa, Filistin'i Tanıyacak

Fabius: Fransa, Filistin'i Tanıyacak

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Filistin devletinin tanınmasının, anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır” dedi.

A+A-

Fransa Meclisi'nde iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, "Filistin'in devlet olarak tanınması" karar tasarısı tartışıldı.

Tasarıyla ilgili mecliste yapılan oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın sorumluluklarını yerine getirerek Filistin'i devlet olarak tanıyacağını söyledi.

Fabius, "Filistin'in tanınması anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır" dedi.

Filistin'in tanınmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde değerlendireceklerini belirten Fabius, "Fransız hükümeti, İsrail-Filistin sorunun iki yıllık zaman çizelgesi içinde nihai çözüme kavuşmasını kabul edebilir. Bu en sık tartışılan konudur" dedi.

İsrail-Filistin barış müzakerelerinin çıkmazlığa ulaşması ardından yapılan girişim ve çabalara değinen Fabius, "Bu çabalar başarısız olursa, yerleşim inşası sorununu çözmek için sunulan girişimler başarısız olursa, o zaman Fransa görevini yapmak ve gecikmeden Filistin devletini tanımak zorunda olacak. Biz buna hazırız" dedi.

Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır. Çünkü bu tanımanın, çatışmanın çözümsüzlüğünü aşmaya ve kalıcı çözümün sağlanmasına faydası olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Binyamin Netanyahu, Fransa'nın Filistin devletini tanırsa 'büyük bir hata' yapmış olacağını söylemişti.

2 Aralık'ta oylamaya açılacak

Fransa Meclisi'ndeki Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin karar tasarısı 2 Aralık'ta oylanacak. Aynı konuya ilişkin bir başka karar tasarısının ise 11 Aralık'ta Fransa Senatosu'nda oylanması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) da perşembe günkü oturumunda Filistin'in devlet olarak tanınması yönündeki bir tasarıyı görüşmüştü. Bu tasarının da AP Genel Kurulu Aralık ayı oturumlarında oylanması öngörülüyor.

AFP ve AA

HABERE YORUM KAT