1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. F-16'lara Karşı Tarlasını Yaktı, Tazminatı Reddetti
F-16'lara Karşı Tarlasını Yaktı, Tazminatı Reddetti

F-16'lara Karşı Tarlasını Yaktı, Tazminatı Reddetti

Tarlasındaki saman balyalarını yakarak F-16'ları engellemeye çalışan Hicabi Bitik devletin samanları için ödeyeceği parayı reddetti.

A+A-

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz gecesi binlerce Kazan halkı darbecilerin merkezi konumundaki Akıncı Üssü'ne giderek Ankara'yı bombalayan F-16'ları durdurmaya çalıştı. Tarlasındaki saman balyalarını yakan Hicabi Bitik, bazı darbeci pilotların F-16'larla pistten kalkmasını büyük oranda engelledi.

Sabah'ın haberine göre, aynı zamanda Bitik Köyü Muhtarı olan ve gecenin kahramanları arasında olan Bitik, devletin samanları için ödeyeceği parayı da, "Biz vatan için yaktık" diyerek reddetti.

"UÇAKLARIN KALKMAMASI İÇİN HER ŞEYİ YAPIN"

Akıncı Üssü'nün hemen yakınındaki köyünden 4 römork saman getirdiği ve bu samanları lastiklerle birlikte yaktığını belirten Bitik, "Uçaklar o kadar alçaktan uçuyordu ki bizim buradaki leylek yuvaları aşağıya düştü. Sonra bana, 'Ağabey Akıncı Üssü'nde çok kötü şeyler oluyor, gidelim' dediler. Yolda giderken Lokman Başkanı aradık. O da Melih Başkan ve Ankara Valisi ile berabermiş. Lokman Başkan bize, 'Ne yaparsanız yapın, orada panik yaratın. Oradan uçakların kalkmaması için her şeyi yapın' dedi. Biz de tarladan saman balyalarını getirdik ve balyaları yaktık. 4 römork saman yaktık. Tarlaya kamyonları da sürecektik ama askerler vatandaşı vurduktan sonra bir şey yapamadık. Oradaki halka resmen kıydılar" dedi.

"VATAN İÇİN YAPTIK"

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o gece, 'Arabanızı yakın' dese arabamızı bile yakardık" diyen Muhtar Hicabi Bitik, "Tarım Bakanlığı bizi aradı ve zararınız ne kadar ise ödeyelim dediler. Biz de bunu vatan için, devlet için yapmışız dedik ve parayı reddettik. Saman bizim için çok önemli ama o an söz konusu olan vatandı. Biz o an canımızı ortaya koyduk. Samanın hiçbir önemi yok. Cumhurbaşkanımız inin aşağı dedi, biz de indik. Arabanızı yakın dese biz yakacaktık. Biz bunları maddiyat için yakmadık. Allah için, vatan için yaktık" ifadelerini kullandı.

  

HABERE YORUM KAT

1 Yorum