1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Ezher'de Darbe Karşıtı Gösteri Düzenlendi
Ezher'de Darbe Karşıtı Gösteri Düzenlendi

Ezher'de Darbe Karşıtı Gösteri Düzenlendi

Mısır'da darbe karşıtı gösterilere darbecilerin müdahalesi sırasında bir öğrencinin hayatını kaybetmesi, Ezher Üniversitesi'ndeki gösterilerle protesto edildi.

21 Kasım 2013 Perşembe 20:25A+A-

Mısır'da dün darbe karşıtı gösterilerde darbecilerin müdahalesi sırasında bir öğrencinin hayatını kaybetmesi Ezher Üniversitesi başta olmak üzere ülkenin çeşitli üniversitelerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi. Kahire'de öğrenciler, Ezher Üniversitesi rektörlük binasını kuşatırken, güvenlik güçleri göstericilerin binaya girişini engellemek için kapıları kapattı.

Darbe karşıtı öğrenciler, dün yapılan gösteriler sırasında Tıp Fakültesi öğrencisinin hayatını kaybetmesi ve diğer arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek üzere Ezher Üniversitesi rektörlük binasının etrafında toplandı. Binanın duvarlarına "Şehitlerin üniversitesi" ibaresini yazan göstericiler, askeri darbenin mimarı Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin de posterini yaktı. Gösteri sırasında ofisinde bulunan Ezher Üniversitesi Rektörü Üsame el-Abd'ın da istifası istendi.  

Üniversite güvenlik güçleri, göstericilerin rektörlüğe girişini engellemek için binanın kapısını kapattı.

Öte yandan bir grup kız öğrenci Ezher Üniversitesi yakınında yer alan Yusuf Abbas Caddesi'nde eylem yaptı. Eylem nedeniyle caddede trafik akışı tamamen dururken, öğrenciler darbe karşıtı eylemlerin sembolü "Rabia" işareti yaparak, ordu ve polis aleyhinde sloganlar attı. Eylem sırasında hızla gelen bir aracın öğrencilere çarptığı ifade edilirken yaralıların durumu hakkında bilgi edinilemedi.

Darbeye Karşı Kız Öğrenciler Hareketi sözcüsü Nida Abdurrahman, Ezher Üniversitesi kampüsünde ve dışında düzenlenen gösterilere katılımın arttığına işaret ederek, "Darbeciler, önümüzdeki birkaç gün içinde daha önce olmadığı kadar geniş kapsamlı gösterilere şahit olacaklar" dedi.

Darbeye Karşı Öğrenciler Hareketi ise bugün Ezher Üniversitesi'ni boykot ederek derslere girmeme kararı aldı.

Öte yandan Kahire, Aynu'ş-Şems, Helvan üniversitelerinin Kahire, Mina ve Beni Suveys kentlerindeki kampüslerinin yanı sıra Ezher Üniversitesi'nin Asyut, Minufiye, Şarkiye, Garbiye, Dekahliye, Port Said, İskenderiye kampüslerinde de Kahire'deki Ezher Üniversitesi'ndeki darbe karşıtı eylemlere destek amaçlı gösteriler düzenlendi. 

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT