1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Ezher Şeyhi et-Tayyip Böyle Çark Etti
Ezher Şeyhi et-Tayyip Böyle Çark Etti

Ezher Şeyhi et-Tayyip Böyle Çark Etti

Mısır Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyip, askeri darbeyi, Mısır'ın Suriye'ye benzemesinden çekindiği için desteklediğini savundu.

A+A-

Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmet et-Tayyip, ''30 Haziran'ı, Mısır Suriye'ye benzemesin diye destekledim'' diye kendini savundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'daki temasları kapsamında, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyip ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası Ezher'den yapılan açıklamaya göre, Tayyip, Ashton'a dört mesaj iletti.

Birinci mesajında, Ezher'in siyasi değil, dini, kültürel ve eğitimle alakalı bir kurum olduğunu vurgulayan Tayyip, darbeye gerekçe gösterilen 30 Haziran gösterilerine Ezher'in verdiği destekle ilgili de "30 Haziran'da Ezher'in aldığı pozisyon ülkeyi felaketten kurtarmak içindi. Gösterileri Mısır Suriye'ye benzemesin diye destekledim'' ifadesini kullandı. 

Ezher'in Mısır'a herhangi bir dış müdaheleyi kabul etmeyeceğini vurgulayan Tayyip, "Mısır'daki krize getirilecek çözüm, mevcut krizin üstesinden gelebilecek olan Mısır halkına aittir" dedi.

Ezher Şeyhi Tayyip, AB ve ABD'nin Mısır'daki gelişmelerle ilgili olumsuz politikalarını da "düzeltmeleri'' gerektiği uyarısında bulundu.

Ahston'ın ülkede yaşanan gelişmeleri daha iyi anlama çabasını takdir ettiğini belirten Tayyip, "Ezher, halen AB'nin Mısır halkının iradesine saygı göstermesini bekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, Ashton'ın "Tayyip'in görüşlerini dinlemeye istekli olduğunu", Mısır'da yaşananı darbe olarak tanımlamadığını, AB'nin bu ülkede istikrarı desteklediğini söylediği de yer aldı. 

Ezher Şeyhi Ahmed el Tayyip ve Kıpti Patriği Peter Tawadros, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevden uzaklaştırılmasını desteklemişti. 

Ashton, 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından Mısır'a yaptığı üçüncü ziyaretinin birinci gününde Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, Anayasa Değişiklik Komitesi Başkanı Amr Musa, Ezher Şeyhi Tayyip ile bir araya gelmişti.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi'nin Mısır'daki temasları çerçevesinde, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Başbakan Hazım Biblavi, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi, Başbakan Yardımcısı Ziyad Bahauddin ve Kıpti Patriği Tovadros ile görüşmesi bekleniyor.

Öte yandan, askeri darbeye karşı oluşturulan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden Muhammed Ali Bişr ve Amr Derrac'ın Ashton ile görüşeceğini aktardı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada, Ashton'ın "arabulucuk girişiminde bulunmayacağı, Mısır'ın iç meselelerine girmeyeceği ve Mursi ile görüşmeyeceği" belirtilmişti.

Timetürk

HABERE YORUM KAT

2 Yorum