1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ezher Mezunları Derneği, Ezher Şeyhini Kınadı
Ezher Mezunları Derneği, Ezher Şeyhini Kınadı

Ezher Mezunları Derneği, Ezher Şeyhini Kınadı

Ezher mezunları darbeye destek veren Ezher Şeyhi Tayyib'i kınadı.

A+A-

(AA) - Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (EZDER) Başkanı Ali Yücel, Mısır'da gerçekleşen darbeye destek vermesi sebebiyle Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed el-Tayyib'i kınadı.

AA muhabirine konuşan Yücel, Ezher'in sadece Mısır üniversitesi olmadığını, İslam dünyasına seslenen uluslararası bir ekol olduğuna dikkati çekerek, "Ezher yönetimi uluslararası ağırlığı ve tarihi misyonu sebebiyle daha dikkatli ve sorumlu davranmalıdır. Ezher yüzlerce yıldır bir çok medeniyet görüp geçirmiş, mutedil İslam anlayışını temsil etmiş ilim merkezidir. Bugüne kadar Ezher siyasi çalkantılarda sağduyuyu temsil etti ama bu darbede Tayyib'in General Abdulfettah Sisi'den sonra ikinci konuşmacı olarak halka seslenmesi Ezher'in misyonuna büyük zarar verdi" dedi.

"İslam alimlerinin ilk sorumluluğu Hakk'a ve halka karşıdır. Haklının yanında değil zalimin yanında saf tutan, halkın değil darbecilerin tarafında duran kişiler ne İslam'ı ne de Ezher'i temsil ederler" diyen Yücel, Tayyib'in ordu tarafından tehdit edildiğini düşündüğünü söyledi.

Ezher'e kınama mektubu yollandı

EZDER'in Ezher yönetiminin tutumunu kınayan mesajını içeren bir mektubu Tayyib'e ulaştırdığını söyleyen Yücel, devrik lider Hüsni Mübarek döneminden kalma statükonun halkın tercihlerine saygı duymadığını, geçmişte statükodan beslenen kesimlerin demokratik yollardan ulaşamadıkları hedeflerini darbe yoluyla gerçekleştirdiğini anlattı.

Ezher Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan çok sayıda İslam aliminin kefenlerini giyerek darbecilere karşı halkın seçtiği hükümetin yanında yer aldığını hatırlatan EZDER Başkanı, "dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm Ezher Üniversitesi mezunlarını Ezher yönetimine tepki göstermeye, Mısır'da haksızlığa uğrayan kesimlerle dayanışmaya" çağırdı.

"Tayyib'in tutumu tarihe kara bir leke olarak geçti"

Yücel sözlerine şöyle devam etti:

"Ezher Üniversitesi mezunları ülkemizde 28 Şubat darbesinin kurbanı oldular. İdeolojik sebeplerle üniversite denkliği verilmeyen Ezher mezunlarının iş bulma hakları ellerinden alındı. Halen darbe döneminde gasp edilen haklarını geri alma mücadelesi veriyorlar. Bugün ise Mısır'da benzeri bir darbe süreci yaşanıyor. Mısırlı Ezher mezunları ve hocaları bu darbeye direniyorlar ama yönetim tam bir basiretsizlik gösteriyor. Tayyib'in tutumu tarihe kara bir leke olarak geçti ama bu tutumunun hesabını er ya da geç bu dünya da ya da ahirette verecektir." 

Mısır'da ordunun yönetime el koyduğu açıklamasını Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi yapmış, kürsüye gelen ikinci isim ise Ezher Şeyhi Ahmed el-Tayyib olmuştu. Tayyib, askeri müdahaleye, "kötünün iyisi" olduğu gerekçesiyle destek verdiğini açıklamıştı.

 

HABERE YORUM KAT