Ezher Kadın Hakları Bildirgesini Açıkladı

14.06.2013 07:42
Ezher Kadın Hakları Bildirgesini Açıkladı
Mısır'ın dini otoritesi Ezher Üniversitesi, bir yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı kadın hakları bildirgesini onayladı.

Mısır'ın dini otoritesi Ezher Üniversitesi, bir yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı kadın hakları bildirgesini onayladı. 'Kadının insani ve sosyal değeri, hukuki hakları, aile, eğitim, iş hayatı, kişisel güvenlik, siyasi hayat' şeklinde 7 ana maddeden oluşan bildirgede erkeğe, eşine ya da çocuklarına karşı tasarruflarında mutlak otorite olma hakkı verilmiyor.

Mısır'ın dini otoritesi Ezher Üniversitesi, bir yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı 'Ezher Kadın Hakları Bildirgesi'ni yayınladı. Bildirge, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi'nin de katılımıyla onaylanmıştı.

Bildirge, 'kadının insani ve sosyal değeri, hukuki hakları, kadın ve aile, eğitim ve kadın, iş hayatı ve kadın, kadın ve kişisel güvenlik, kadın ve siyasi hayat' şeklinde 7 maddeden oluşuyor. Bildirgede İslam dininde kadının erkek ile eşit olduğu belirtiliyor. Erkeğin, eşinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılama yükünü üstlendiği belirtilen bildirgede, bu durumun erkeğe mutlak otorite olma hakkı vermediği vurgulanıyor. 'Kadın, ekonomik bağımsızlık ve hukuki yükümlülük konusunda tam ehliyete sahiptir' ifadesine yer verilirken 'Kadın ve erkek aileyi kurmada ve sona erdirmede eşit haklara sahiptir' deniyor. 'İslam'ın kadının çalışmasına karşı çıkmadığı' da belirtiliyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim