1. HABERLER

  2. HABER

  3. Eylemciyle Yapıldığı İddia Edilen Konuşma
Eylemciyle Yapıldığı İddia Edilen Konuşma

Eylemciyle Yapıldığı İddia Edilen Konuşma

Kartepe'yi kaçıran Mensur Güzel, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu ile bu konuşmayı yapmış.

14 Kasım 2011 Pazartesi 11:16A+A-

İddialara göre ikna konuşma sırasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Deniz otobüsü Kartepe'yi kaçıran, 12 saat sonra operasyonla öldürülen Mensur Güzel'le İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu iletişime geçti. Saat 04.00'te başlayan ikna konuşması 1.5 saat sürdü.

“KÜRT'ÜM VE ANAYASA DEĞİŞSİN İSTİYORUM”

Güzel “Ben Kürt'üm ve anayasa değişikliği istiyorum” dedi. Ekizoğlu ise “Ben de Çerkez'im. Bu yoldan geri dönüşün var. Türk ve Kürt halkı kardeştir. Biz bir bütünüz” karşılığını verdi.

PKK’nın beraberliği bölmek için gençlere tuzaklar kurduğunu söyleyen Ekizoğlu, “Kimsenin canı yanmasın, gel teslim ol” dedi. Bu çağrılara ise Güzel'in hiç tepki vermediği ifade edildi.

“HIRVATLAR BİZİ 3-0 YENDİ”

Geminin kaçırıldığı akşam oynanan Türkiye-Hırvatistan maçı da ikna çabaları için konuşuldu. Ekizoğlu, Güzel'e “Bak bu akşam milli maçımız vardı. Hırvatlar bizi 3-0 yendi. Eminim bir Türk vatandaşı olarak buna sen de üzülüyorsun” dedi. Konuşurken sık sık durakladığı belirtilen Güzel, konuyu anayasaya getirince, Ekizoğlu, “Teslim ol, seninle anayasayı konuşalım, tartışalım” önerisinde bulundu.

“BANA 'KÜRT' DEYİN”

05.30'a kadar kesintisiz telefon görüşmesi yapan Ekizoğlu'nun “Sana ne diye hitap edelim” sorusuna Güzel, “Bana Kürt diye hitap edin” yanıtını verdi. Ekizoğlu “Örgüt senin hayatını önemsemeyebilir ama biz oradakilerin olduğu kadar senin de hayatını önemsiyoruz. Bir tane arkadaşın Kürt olduğu için zulüm gördü mü?” deyince Güzel’in, “Hayır” diye cevap verdiği ifade ediliyor.

“ANNENİ ÜZECEKSİN”

Eylemcinin ikna olmadığını gören Ekizoğlu son olarak konuyu aileye getirdi, “Bu eylemin en çok da Diyarbakır'daki anneni üzecek. Sen bu eylemi sürdürürsen ve birine bir şey olursa annen bunun sıkıntısını çok yaşayacak. Unutma ki annen senin hayatını önemsiyor” dedi. Güzel’in, bu çağrılara da olumsuz yanıt verdiği belirtildi. Teslim olmayacağını söylemesi üzerine 05.35'te ise operasyon başladı ve öldürüldü. 

 

HABERE YORUM KAT