1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Evrensel Gazetesi Sunar!
Evrensel Gazetesi Sunar!

Evrensel Gazetesi Sunar!

Evrensel, Van’da yapılan Suriye Konferansını Van’dan değil, uzaydan yazdı!

A+A-

Önceki gün gazeteciler Nevzat Çiçek ve Adem Özköse Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde 'Arap Baharı ve Suriye' panelinde konuştular. Birçok basın kurumunun takip ettiği paneli haberleştiren Evrensel gazetesi diğer gazetelerden farklı ve yalan bir habere imza attı. Söz konusu Suriye direnişi olunca solun nasıl çirkinleştiği Evrensel aracılığıyla bir kez daha teyit edilmiş oldu.

Timetürk sitesi İhlas Haber Ajansı ve Evrensel Gazetesi'nin haberini ibretlik olarak okuyucularına böyle peş peşe sundu: 

***

İhlas Haber Ajansı, haberi şu şekilde geçti:

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğrenci Konseyi tarafından organize edilen ve gazeteci-yazar Adem Özköse ile Nevzat Çiçek'in konuşmacı olarak katılacağı "Arap Baharı ve Suriye" konulu söyleşi yapıldı.

Cendiz Andiç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve Marmara aktivistlerinden Abdülhelim Almalı'nın moderatörlüğünü yaptığı söyleşinin açılış konuşmasını YYÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Murat Çakır yaptı. Ardından söyleşiye geçildi. 

İlk olarak konuşan Gazeteci Yazar Nevzat Çiçek, dünyanın bir çok yerinde bir çok şeyin yapay oluşturulduğunu ifade ederek, "Şimdi biz Tunus'a, Cezayir'e, Libya'ya ve Mısır'a baktığımızda hep ötekileşen bir devletler sistemi gördük. Cumhuriyet ile birlikte bizim mantığımıza baktığımızda iki temel algı vardı. Neydi o temel algı. İşte Araplar bizi arkadan vuruyordu. Biz bir ulus oluşturmuştuk ve herkesi de bu ulus potası içerisinde eritmiştik. Tabi bu sistemler devam etti. Yani Türkiye'de bu sistemin sancıları çok görüldü. Bu ülkede 60'larda Sivas kampları oluşturuldu 70'lerde muhtıralar oluşturuldu 80'lerde Diyarbakır Mamak cezaevleri oluşturuldu 28 şubat oluşturuldu, e muhtıralar verildi ama velhasıl bu sistem yavaş yavaş kendi kabuğunu yırtmaya başladı. Türkiye'de öteden beri sürekli olarak sistemin yaptığı bir şey var, kamplaştırıyor, vuruşturuyor, ayrıştırıyor ve bu 3 şeyin üzerine siz asla ve asla başka yere bakamıyorsunuz. Şimdi bu Arap baharı diye nitelendirdiğimiz meselenin özü aslında insanların seslerini yükseltebilecekleri bir cesareti göstermeleridir. Eğer siz bir şey uğruna bedel ödemeyi göze alıyorsanız o bir şeyin tarihe kaydedileceğini biliyorsunuz. Ama başarı ama başarısızlık ama o bir şeyi tarihe yazılacak" dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapan Gazeteci Yazar Adem Özköse ise hiçbir şeyin durup dururken başlamayacağını belirtti. Orta doğudaki batılıların buna Arap baharı dediklerini Ortadoğu'da ise Arap uyanışı şeklinde isimlendirdiklerini anlatan Özköse, "Çok şeyler yaşandı. Bu zulümler bu işkenceler Arap gençlerinde bir şey oluşturdu. Suriye'de bence bu isyanın başlamasındaki en büyük nedenlerden birisi benim de daha sonra gördüğüm Suriye zindanlarıydı. Gerçekten acı dolu hikayeler dinledim bu zindanlara girmeden. Bir zamanlar bu ülkede de böyleydi o Diyarbakır zindanlarında yapılanlar 90'larda insanların kaybolup gitmeleri gibi. Suriye'de bu çok çok daha ileri seviyede 20 sene 25 sene Haber alınamayan insanlar var. Dün nasıl bu ülkenin Müslümanlarını korumak için Çanakkale'ye Gazze'den, Şam'dan, Arnavutluk'tan farklı farklı yerlerden Kürt bölgelerinde gelip nasıl orada şehit oldularsa bu ümmet dayanışması devam ediyor inanışımızdan dolayı. İşte bugün de gençler gidiyorlar Suriye'ye 20 den fazla şehit verdi Türkiye'deki Müslümanlar. Suriye'de ve diğer yerlerdeki yaşananlardan dolayı arka planda da Amerika'nın şunun bunun olduğunu düşünmüyorum. Tabi bunların kendilerine göre planları programları vardır. Fakat bu isyanlar haklı isyanlardır. Bu insanlar onurlu bir şekilde yaşamak istiyorlar. Siz insanlara zulmederseniz, insanları işkence ederseniz dilini yasaklarsanız, kimliğini yasaklarsanız o insanlarda isyan eder. İşte tüm bu isyanlar halkın haklı isyanlardır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından söyleşi öğrencilerin sorularının cevaplanması ile sona erdi."

***

İhlas Haber Ajansı haberi eksik geçmesine karşın ana hatlarıyla konuşulan şeyleri yazdı.

Peki, Evrensel Gazetesi haberi nasıl geçti?

İşte Evrensel'in haberi:

"Üniversitede ÖSO tanıtımı, cihad çağrısı!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ‘Arap Baharı ve Suriye’ konulu panel 'Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) tanıtım toplantısı şeklinde geçti. Panel öncesinde ve sonrasında ÖSO marşları çalındı. Arap halklarının ayaklanması "İslam'ın yükselişi"yle açıklandı. Öğrencilere cihad çağrısı yapıldı. Türkiye'de 2002'den bu yana bir "bahar" yaşandığı öne sürüldü.

Panele Suriye’de tutuklanan gazeteci Adem Özköse ve gazeteci-yazar Nevzat Çiçek katıldı. Panelin moderatörlüğünü yapan Mavi Marmara aktivisti Abdurrahim Almak paneli Kur’an’dan sureler okuyarak açtı. Almak panele başlamadan öğrencilerden çamaşır makinesi, fırın ve buzdolabı yapmamalarını, İslam için fikir üretmelerini istedi.

'İSLAM'IN YÜKSELİŞİ İLE HALK AYAKLANIYOR' 
Gazeteci Nevzat Çiçek, Arap ülkelerindeki ayaklanmalardan önce halkın bir araya gelemediğini ve beraber hareket edemediğini belirtti. Şimdi ise halkın birbirine desteği ve birlik olmasıyla her şeyin özgürce yapılabildiğini söyleyen Çiçek, sistemlerin belli bir evrelerinin olduğunu ve bu evreleri yükseliş, gelişme ve gerilme evreleri olarak belirterek İslam’ın şu an yükseldiğini ifade etti. Çiçek'e göre Arap halklarının ayaklanma sebebi de bu yükseliş! Çiçek, "Daha önce de Arap bölgesinde ayaklanmalar olmuştur ancak iletişim bugünkü kadar gelişkin olmadığı için geniş kitlelere hitap etmemiştir" şeklinde konuştu.

'KÜRTLER BİRBİRİYLE ÇATIŞACAK'
Nevzat Çiçek, Suriyeli Kürtler ile ilgili gelen sorulara ise bölgedeki Kürtlerin şu an birlik olarak görünseler bile birbirleriyle çatışmalı halde olduklarını ve belli bir süre sonra bu siyasi çatışmaların silahlı çatışmalara döneceğini iddia ederek yanıt verdi.
Çiçek, Kürtlerin oluşturduğu Kürt Ulusal Konseyinde PYD’nin çoğunlukta olmasından diğer Kürt gruplarının rahatsız olduğunu, daha önce anlaşılmaya varılan yedi maddelik anlaşmanın bu nedenle uygulanamadığını söyledi.,

'TÜRKİYE'DE BAHAR VAR'MIŞ
Çiçek, iddialarına Türkiye'de bir baharın yaşandığını söyleyerek devam etti. Çiçek'e göre bu bahar 2002 yılında AKP'nin iktidara gelmesiyle başladı. Çiçek, daha önce dini grupların etkinliğini gösteremediği bir ülkede halk tarafından iktidara getirilen bir partinin anayasa tarafından kapatılırken bugünse başta yargı olmak üzere birçok kurumu değiştirdiğini ve artık daha özgür olunduğunu dile getirdi.

'SURİYE’DE İSLAMİ DEVRİM VAR'
Suriye’de tutuklanıp serbest bırakılan gazeteci Adem Özköse de yaşadıklarını anlattı. Özköse, Suriye’de Esad güçleri tarafından değil de Caferi bir grup tarafından ÖSO’nun elinde bulundurduğu liderlerini kurtarmak için kaçırıldığını söyledi. Özköse Suriye’deki tüm eylemlerin camilerde başladığını ve halkın İslami bir devrim için mücadele ettiğini söyledi.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN CİHAD İÇİN SURİYE GİTMESİNİ İSTEDİLER
Konuşmacı Adem Özköse ve moderatör Abdurrahim Almak konuşmaları esnasında sık sık Suriye'ye gittiklerini ve Suriye halkı için mücadele ettiklerini söyledi.
Özköse, Suriye’ye dikkat çekmek için sınırda eylemler örgütlediğini ancak yeterli kamuoyunu oluşturamadığını söyledi. Özköse'ye göre bunun sebebi Türkiye halklarının Suriye'deki olaylara dış güçlerin müdahalesini görmesi.
Almak konuşması sırasında gençlerden Suriye'ye giderek oradaki halklar için mücadele etmelerini istedi. Özköse ise Suriye halkının ekmek ve una ihtiyaç duyduğunu belirterek "Her kim ki onlara yardım ederse cennete gider" sözleriyle bitirdi.

SORULARA SANSÜR
Konuşmalar sonrasında öğrencilerin sorularını kağıtlara yazıp göndermeleri ve cevaplanacağı söylendi. Ancak gönderilen sorular panelin moderatörü tarafından seçilerek ve değiştirilerek soruldu.
Gazetemizin ve DİHA muhabirlerinin soruları ise öğrenci konseyinin filtresinden geçmeyerek moderatöre bile ulaştırılmadı.
Panel sonrasında katılımcılara neden sorularımıza cevap verilmediğini sorduğumuzda ise kendilerine soruların gelmediğini belirttiler.
Sorulmayan sorularımızdan biri olan "Tunus’ta halk yeni gelen iktidarları kabul etmeyerek iş ve ekmek talebiyle yeniden meydanlara çıkarak bu isyanın sadece diktatörlerin gitmesi nedeniyle yapılmadığını göstermiştir. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna Çiçek, "Tunus’ta farklı bir konjonktür var. Halkın ekonomik talepleri var" cevabını verdi.
Ancak Çiçek panel sırasında yaptığı konuşmada tüm devrimlerin İslam için yapıldığını ve Tunus'ta da halkın İslam'a yönelik baskıya karşı ayaklandığını söylemişti.

(Van/EVRENSEL)"

Suriye haberlerine çok dezonformasyon yapıldığını görmüştük ama kendi başımıza gelince pes dedik. 

(Kaynak: Timetürk)

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum