1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evren’in Yargılanmasına Yaş ve Sağlık Engeli!
Evren’in Yargılanmasına Yaş ve Sağlık Engeli!

Evren’in Yargılanmasına Yaş ve Sağlık Engeli!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 12 Eylül Davası’nın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen raporda, sanık Kenan Evren’in duruşmaya katılmasının ‘Tıbbi açıdan uygun olmadığı’ bildirildi.

A+A-

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Evren’in, yaşı ve durumu dikkate alınarak, duruşmada hazır bulunmasının hayati tehlikeye yol açıp açmayacağına ilişkin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden istediği rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, Evren’in, duruşmada oturarak veya ayakta ifade vermesinin tıbbi açıdan uygun görülmediği belirtildi. Sanık Tahsin Şahinkaya’nın Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden istenen sağlık raporu ise mahkemeye henüz ulaşmadı. Mahkeme, gelen raporlar doğrultusunda sanıkların ifadelerinin nasıl alınacağına gelecek duruşmada karar verecek.

Evren’in Yaşı Ve Stresli Ortam Gerekçe Gösterildi

Sanıkların sağlıklarının duruşmaya gelmelerine elverişli olup olmadığının sorulduğu İstanbul Adli Tıp Kurumu, kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, sanıkların kardiyak-nörolojik hastalıklarının hayati tehlike oluşturabileceğine ve doktor eşliğinde mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda dahi, hayati tehlike riskinin gerçekleşmesi halinde, tıbbi müdahalenin yeterli olmayabileceğini belirtmişti. Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, sanıkların ifadelerinin sesli ve görüntülü iletişim teknolojisiyle alınmasını talep etmiş, müdahil avukatları ise raporu kabul etmeyerek bağımsız sağlık kuruluşlarından rapor alınmasını istemişti. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi de sanıkların üniversite hastanelerine sevk edilmesine, gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanı ile mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda hayati tehlikeyle sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağına ilişkin rapor alınmasına karar vermişti. Evren ve Şahinkaya, 12 Eylül davasının daha önceki celselerinde hazır bulunmamıştı.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT