1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evren ve Tolon Harbiye'nin Konuğuydular!
Evren ve Tolon Harbiyenin Konuğuydular!

Evren ve Tolon Harbiye'nin Konuğuydular!

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na girişinin 112'nci yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen törene 12 Eylül’ün paşası Kenan Evren de katıldı.

14 Mart 2011 Pazartesi 11:18A+A-

Mustafa Kemal'in Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişinin 112'nci yıldönümünde düzenlenen törene, 12 Eylül askeri darbesinin şefi olduğu için yargılanması talep edilen Kenan Evren ve Ergenekon sanıklarından Hurşit Tolon da katıldı.

SÜRPRİZ KONUK

Dün düzenlenen törende asker, Atatürkçülük ve laiklik mesajı verdi. Kara Harp Okulu Atatürk Amfisi'ndeki törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Rıza Ayhan ve Ergenekon soruşturması sanıklarından emekli Org. Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Vatan Gazetesi'nden Levent İçgen'in haberine göre Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Ferit Güler salona şöyle hitap etti: "Atatürk, çağdaş uygarlık düzeyini hedef alarak, aklın ve ilmin yol göstericiliğini rehber edinmiştir. Dinamik bir dünya görüşü olan Atatürkçü düşünce sistemi, Harbiyeliler için onu anlamaya giden yolda değişmez yaşam felsefesidir. Atatürk'ün bizlere bıraktığı emanetleri ve çağdaş kazanımların değerini bir kez daha hatırlamanın bugünü ve yarını daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği bir gerçektir."

''1283'' İÇİMİZDE

Konuşmanın ardından Harbiyeli Durmuş Demirtaş, geleneksel okul yoklamasını yaptı. Demirtaş, Atatürk'ün okul numarası olan "1283"ü sorduğunda, tüm Harbiyeliler ayağa kalkarak, "İçimizde" diye bağırdı. Daha sonra, Harbiyelilerin, Devlet Tiyatrosu sanatçılarının katkılarıyla hazırladığı "Anadolu'ya Doğan Güneş" isimli gösteri sahnelendi. Gösteride, Osmanlı'nın son döneminden Atatürk'ün ölümüne kadar geçen süreçte, Kurtuluş Savaşı, devrim ve inkılaplar anlatıldı.

EVREN HARBİYELİLER MARŞI'NA EŞLİK ETTİ

Laiklik ve Atatürkçülük vurgusu yapılan gösteride, Harbiyeli erkek ve bayan öğrencilerin dans gösterisiyle devam etti. Oyun, izleyicilerin de katılımıyla okunan Harp Okulu Marşı ile sona erdi. Törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu'nun arasında yer alan Kenan Evren, tüm salonun bir ağızdan söylediği Harp Okulu Marşı'na da eşlik etti.

Orgeneral Koşaner, gecenin sonunda, Harbiyelilere seslenerek, "Özlediğimiz duygulara yeni bir heyecan kattınız. Gurur, heyecan, güç verdiniz. Sizlerle gurur duyduk" dedi.

HABERE YORUM KAT