1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evlerinde 28 Şubat’ın Takdir Belgesi Çıktı
Evlerinde 28 Şubat’ın Takdir Belgesi Çıktı

Evlerinde 28 Şubat’ın Takdir Belgesi Çıktı

28 Şubat soruşturmasında “BÇG’de görev almadım” savunmasını yapan subayların evlerinde BÇG’ye katıldıkları için verilen takdir belgeleri çıktı.

05 Mart 2013 Salı 08:29A+A-

Haber: Arzu Yıldız / Taraf

Ankara TMK’nın 10. Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında yapılan aramalarda birçok belge ve doküman ele geçirildi. 4 klasörlük delil niteliğindeki belgelerde, savcılık “28 Şubat postmodern darbe sürecine” ilişkin yazışmalar, notlar ve dokümanların yanı sıra siyasilere yönelik bilgi ve fişleme tutanaklarına da erişti.

Çiller ve Yılmaz’a ait bilgiler

Emekli generallerin evlerinde yapılan aramada ele geçirilen belgelerde dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve ANAP lideri Mesut Yılmaz’a ait bilgiler de ortaya çıktı. 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından hazırlanan belgelerde, Yılmaz hakkında hazırlanan bilgi notunda, “Kumara düşkündür, güvenilmez” tanımı yapıldığı belirlendi. Savcılık, Yılmaz ile ilgili asker tarafından tutulan notlara ve belgelere, hazırlanan iddianamede yer verecek.

Tanımıyorsanız bu belgeler ne

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan birçok askerin savcılık sorgusunda “BÇG’yi medyadan öğrendik, BÇG faaliyetlerine katılmadık” şeklindeki savunmalarını boşa düşürecek belgeler de aramalarda ele geçirildi. BÇG’yi tanımadığını iddia eden birçok emekli askerin evlerinde dönemin Genelkurmay 2. Başkanı olan Çevik Bir’in imzası ve BÇG antetli “takdir belgeleri” elde edildi. Savcı sorgulamada askerlerin “BÇG faaliyetlerine katılmadım, medyadan öğrendim” şeklindeki cevapları üzerine “Madem tanımıyorsunuz, evinizde yapılan aramalarda BÇG’den takdir aldığınız belgeler bulundu. Bu konuda açıklama yapınız” şeklinde soru yöneltti.

Özer ve İyigün dinlenecek

Mart ortasında tamamlanması hedeflenen iddianamede savcılık, o tarihe kadar sorgulananların verdiği isimleri dinleyecek. Bu isimlerin başında eski Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanı Erdal Ceylanoğlu’nun ifadesinde “Sincan’da tankların yürütüldüğü dönemde ben Uludağ’da tatildeydim. Yerime vekaleten tank Albay Şadi Öner bakıyordu” dediği Öner geliyor. Dinlenecek bir başka isim ise Emekli Kor-general İzzettin İyigün.

İşkence davası ayrıldı

28 Şubat soruşturmasında, askerlerle ilgili iddianamenin sunulmasının ardından savcılık sürecin sivil aktörleri ve 28 Şubat dönemindeki işkence soruşturmasına ağırlık verecek. Daha önce elde edilen sivillere yönelik hazırlanan edilen belgeler ve mağdur başvurularında adı geçen sivil isimlerle ilgili süreç hızlanacak. Bu arada soruşturmada, eski İstanbul Organize Suçlar Müdürü Adil Serdar Saçan ve kadrosundan işkence gördüğü gerekçesiyle şikayetçi olan onlarca mağdurun dilekçesi ayrılarak İstanbul’a gönderildi. Olay yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle soruşturma, İstanbul TMK 10. Maddesiyle yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülecek.

HABERE YORUM KAT