1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Evinde Kur'an Var, Ordudan Atın!'
Evinde Kuran Var, Ordudan Atın!

'Evinde Kur'an Var, Ordudan Atın!'

2011 Ağustos Şurası'nda Hava Kuvvetleri Komutanı olması muhtemel adaylardan biri olan Orgeneral Bilgin Balanlı'nın, dindar subayların evine sık sık baskın yaptırdığı, evlerde bulunan Kur'an-ı Kerimleri suç delili sayıp sahiplerini TSK'dan attırdığı ortaya

06 Mayıs 2011 Cuma 10:31A+A-

Çankırı Garnizon Komutanı Albay Engin Kabadaş'ın, emirle subay eşlerine miting gibi siyasi seminer vermesi ve AK Parti aleyhine ağır ifadeler kullanmasından sonra, Eskişehir'de Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün çiftliğinde ele geçirilen belgeler arasından askerin seçim çalışmaları hakkında belgeler çıkmıştı.

BALANLI İMZALI LAHİKA'LAR ÇIKTI

Albay Hakan Büyük'ün evinden Harp Akademisi Komutanı Orgeneral Balanlı ile ilgili de şok belgeler çıktı.

Yeni Akit'in ulaştığı belgelere göre, Balanlı, 9. Ana Jet Üs Komutanlığı döneminde düzenlediği "LAHİKA"larla personeli "irticacı" diye fişleyip ordudan attırmış. Balanlı imzalı "LAHİKA'larda, personelle ilgili "eşinin fotoğrafının peruklu olduğu", "evinde yapılan aramada Kur'an-ı Kerim bulunduğu", "kızının İmam Hatip Lisesi'nde okuduğu", "telefon rehberinde irticai faaliyetleri gerekçesiyle kontrol altında tutulan diğer bazı personellerin numaralarının bulunduğu" gibi suçlar sıralanıyor. Ardından da "hakkında gerekli işlemin yapılmasına" karar veriliyor.

KAN DONDURAN FİŞLEME VE SUÇLAMA

Bilgin Balanlı'nın 9. Ana Jet Üs Komutanı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderdiği 16.02.1998 tarih ve "Gizli" ibareli "LAHİKA"da aynen şöyle deniliyor:

- 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı Motor Atölyesi'nde görevli Hv.Uçb.Kd.Bçvş. Fahri Karakülah; eşinin medeni kıyafet giymemesi nedeniyle ilgili yazı ile gözetim altına alınmıştır.

EŞİ MEDENİ KIYAFET GİYMİYOR, KIZI İHL'DE OKUYOR

- Takip ve kontrol sonucunda personelin eşinin medeni kıyafet giymediği, Üs Komutanlığına eşinin peruklu fotoğrafını verdiği, ancak daha sonra eşinin medeni kıyafet giymeye başladığı, kızı Duygu Karakülah'ın Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde orta 3'üncü sınıfta öğrenim gördüğü tespit edilmiştir.

EVİ ARANIYOR

- Bir ekip tarafından evi ve işyerindeki eşyaları aranmıştır.

- Evinin salon camında Türk Bayrağı asılı olduğunun görüldüğü, Türk Bayrağı'nın neden asıldığı sorulduğunda 6 Şubat tarihinde Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin yıldönümü nedeniyle astığını belirttiği...

"1 ADET KUR'AN-I KERİM GÖRÜLMÜŞTÜR"

- Evin duvarlarında irticai yönde herhangi bir yazı, panoya rastlanılmadığı, sadece 1 adet Kur'an Kerim'in görüldüğü...

- Personelin aramayı yapan istihbarat subayına Atatürkçü Düşünce Derneği'ne üye olmak için yaptığı başvuru belgesini gösterdiği...

TELEFON FİHRİSTİNDEKİ NUMARALARA KADAR BAKILIYOR

- Arama esnasında telefon fihristinde irticai görüş ve faaliyetleri nedeniyle kontrol altında bulundurulan ...(başka personeller sıralanıyor) telefon numaralarının olduğu tespit edilmiştir.

NAMAZ KILDIĞI...

- ... ile birlikte motor atölyesinde namaz kıldığı...

SONUÇ: İRTİCACI BU

- Personelin irticai faaliyetlerde bulunduğu, motor atölyesi şefi olması nedeniyle irticai görüşlü kişileri koruduğu, medeni kıyafet giymesinin, evine Türk Bayrağı asmasının ve Atatürkçü Düşünce Derneği'ne üyelik başvurusunda bulunmasının kontrol altına alındığını öğrendiği için bu konuda yapılacak çalışmaları yanlış yöne yönlendirmek amacıyla maksatlı olarak yaptığı değerlendirilmektedir.

BALANLI HAVA KUVVETLERİ'NE BİLDİRİYOR: GEREĞİNİ ARZ EDERİM

- Anılan personelin evsaf kartı EK-D'de gönderilmiş olup hakkında gerekli işlemin yapılmasını arz ederim.

Bilgin Balanlı

Hava Tuğgeneral / Üs Komutanı"

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum