1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Evimi Rejim Askerleri Harap Etti"
"Evimi Rejim Askerleri Harap Etti"

"Evimi Rejim Askerleri Harap Etti"

Türkiye'ye gelen Ermeniler bölgede yaşadıklarını anlattı.

A+A-

Suriye'nin batısındaki Lazkiye kentinin Keseb kasabasından muhaliflerin yardımıyla Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapan Ermeniler bölgede yaşananları anlattı.

Türkiye’ye gelen 18 Ermeniden biri olan 79 yaşındaki Zaven Hofsetyan, yaşlı oldukları için kendilerini götürmeye gelen muhaliflere, "Biz ne yürüyebiliriz, ne gidebiliriz. Birer tane kurşun vurun bize" dediklerini, fakat onların bunu kabul etmeyip kendilerini alarak Türkiye'ye getirdiklerini söyledi.

”ÖLMEYİ BEKLİYORDUK”

Zaven Hofsetyan, altı ay Keseb'de, altı ay Halep'te yaşadıklarını, savaş olduğu için bu yıl Halep'e gidemediklerini belirterek, "Burada rahatız, bize çok iyi bakıyorlar, sağ olsunlar bugün ilaçları getirecekler. Doktor ne yapacak; zaten hastayız, bizim neyimiz kalmış. Ev mi kaldı ki geri dönelim, evlerin hepsini cephe yaptılar. Herkes birbirini vurdu, biz de her gün ölümümüzü bekledik ama ölmedik. Kımıldayamıyoruz yerimizden” ifadelerini kullandı.

“GÜL GİBİ EVİM VARDI”

Zaven Hofsetyan'ın 81 yaşındaki eşi Vahan Hofsetyan ise Suriye'deki savaşı ve yaşadıklarını anlatarak, "Keseb'de evleri Rejim askerleri harap etti. Ne yatak kaldı, ne çamaşırım ne kunduram kaldı. Ne kahve, ne av tüfeğim kaldı. Her yeri harap ettiler. Gül gibi evim vardı Keseb'de" diye konuştu.

DHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT