1. HABERLER

  2. HABER

  3. Eve Dönme Umutlarını Kimyasal Silah Vurdu
Eve Dönme Umutlarını Kimyasal Silah Vurdu

Eve Dönme Umutlarını Kimyasal Silah Vurdu

Şam’daki kimyasal silah saldırısı Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ülkelerine dönme umutlarına darbe vurdu.

A+A-

Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden katliam nedeniyle geçici olarak yurtlarını terk edip Türkiye'ye sığınan binlerce sığınmacı, kendileri için hazırlanan tesislerde veya kiraladıkları evlerde geride bıraktıkları vatanlarına dönecekleri günü bekliyor.

Şam'da gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısı, yüzlerce masum sivilin hayatının yanı sıra Suriyeli sığınmacıların bir gün memleketlerine ve sevdiklerine kavuşma hayallerine de son verdi.

Ümitler karardı

Şanlıurfa Suriye'ye Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, savaşın başladığı günden bu yana hem sınır ötesine hem de Türkiye'deki sığınmacı Suriyelilere yardım ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Sığınmacıların Türkiye'ye "misafir" gibi geldiğini ve kısa bir süre içinde ülkelerine dönme umudu taşıdıklarını ifade eden Gerem, savaşın uzun sürmesi ve özellikle de Şam'daki son kimyasal saldırının ardından insanların ülkelerine dönüş umutlarının azaldığını kaydetti.

Hayallerini bile kaybettiler

Suriye'nin Haseke kentinden yaklaşık bir yıl önce Türkiye'ye gelen ve ailesiyle Eyyübiye Mahallesi'nde kiraladıkları tek katlı inşaatı tamamlanmamış bir evde kalan Kafiye el-Bedran, canlarını zor kurtararak geldikleri ülkelerine bir daha dönememe ihtimalleri bulunduğu için derin üzüntü duyduklarını söyledi. AA

 

HABERE YORUM KAT