1. HABERLER

  2. HABER

  3. ETÖ’nün Karargâhı Kıbrıs’ta
ETÖ’nün Karargâhı Kıbrıs’ta

ETÖ’nün Karargâhı Kıbrıs’ta

KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “Ergenekon’un kuyruğu hâlâ Kıbrıs’ta” şeklindeki çıkışı, ahtapotun kolları gibi her yere uzanan terör örgütünün Kıbrıs ayağını yeniden gündeme getirdi.

A+A-

Haber: Erol Metin

Akit’e konuşan KKTC Demokratik Haklar ve İnanç Platformu Dönem Başkanı Sevgi Tarhan, Talat’ın bu iddiasının doğru olduğunu söyledi. Başından beri Ergenekon’un adadaki yapılanmasından haberdar olan Talat’ın görevde olduğu dönemde herhangi bir girişimde bulunmadığına dikkat çeken Tarhan, Talat’ın başına bir şey gelmesinden korktuğu için Ergenekon’un faaliyetlerine sessiz kaldığını savundu.

KKTC’de görev yapan bazı komutanların Ergenekon adına hareket ettiğini öne süren Tarhan, adadaki askerlerin ekonomik konularla bile ilgilendiğini dile getirdi. 28 Şubat cuntasının hüküm sürdüğü dönemde askeri yetkililerin “yeşil sermaye” olarak nitelendirdikleri Kombassan Holding’in adaya fabrika açmasına izin vermediğini anlatan Sevgi Tarhan, şöyle konuştu: “Burada gerçekten Ergenekon yapılanmasına dahil olan askerler var. Buradaki bütün bilgi ve belgeler askerin kontrolünde. Bunlara ulaşabilmek için asker-bürokrat zincirini kırmamız lazım. Ekonomik kararlarda bile askerlerden görüş alınır. Kıbrıs’a Kombassan’ı getiriyordum. Kıbrıs’ta güçlü bir şirket olsun, yatırım yapılsın, fabrika kuralım diye. Benim bir çalışmam oldu. Ben bunu yetkililerle paylaştığım zaman askerden görüş alındı. Bana ‘Asker böyle bir şeye izin vermiyor’ dediler. Gerekçeleri ise yeşil sermayeydi.”

ÖZBEK’İN ADADAKİ SERVETİNİN KAYNAĞI

“Ergenekon’un finansörü” olduğu iddiasıyla yargılanan Türk Metal Sendikası’nın eski Başkanı Mustafa Özbek’in KKTC’deki mal varlığının herkesin dilinde olduğunu ifade eden Tarhan, “Ergenekon’un asıl çöreklendiği, beslendiği yer Kıbrıs’tır. Yetkililerin bunu araştırması lazım. O kadar taşınmaz mülk, arsa, fabrika, lüks oteller, daireler nasıl elde edilmiş? Buna dikkatlice bakmak lazım” şeklinde konuştu. 

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT