1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Etnik Temizlik’ İtinayla Görünmez Kılınır
‘Etnik Temizlik’ İtinayla Görünmez Kılınır

‘Etnik Temizlik’ İtinayla Görünmez Kılınır

Demirtaş’ın seçim gecesi yaptığı konuşmada “orta doğudaki dengeleri değiştirecek bir sonuç elde ettik” söylemi işte tam da bu İslam coğrafyası tablosunda oynamak istedikleri rolü ifşa etmektedir.

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

İslam coğrafyasını trendi sürekli yükselen bir şiddet sarmalına sürükleyen ilişkiler ağının tam ortasındayız. Tel Abyad’taki Arap ve Türkmen ahalinin IŞİD’le mücadele adı altında ABD ordusu ve PKK/PYD eliyle tehcire tabi tutulması Suriye üzerinden oluşturulmak istenen kuşatmanın yeni bir safhasıdır.

Esed/Baas rejimini ayakta tutmak üzere seferber olan aktörlerin sadece Rusya ve İran bloğuyla sınırlı olduğunu sanmak temelsiz bir öngörü. AB ve ABD’nin YPG’ye alan açma yönünde giriştiği yoğun bombardımanlar, muazzam silah ve eğitim destekleri iki amaca matuf: Esed/Baas rejimin ömrünü uzatmak ve Suriye’deki İslami muhalefeti tasfiye ederek esasen Türkiye’yi PKK/PYD’nin ipoteğine mecbur tutmak.

AK Parti hükümetinin Suriye politikasına Esed/Baas refleksiyle barikat kurup tuzaklar oluşturmaya çalışanların farklı siyasal kamplara ait kimlikleri yanıltıcı olmasın. TÜSİAD medyasında AB ve ABD’nin diplomatik nüfuzunu temsil eden ‘gazeteci’ler kadar İran ve Suriye rejimi adına hareket edenlerin konuşlandırılmış olması ne bir tesadüf ne de bir sır. Tel Abyad’tan binlerce insanın kaçışına sebep olan ABD bombardımanını sistematik olarak örtmek, PYD’nin ABD’nin kara gücü olarak Arap ve Türkmen bölgelerinde ‘etnik temizlik’ harekâtına girişmesini Kürt güçlerin zaferi ve AKP’nin hezimeti olarak takdim etmek ne manaya geliyor?

Yazının Devamı >>>