1. HABERLER

  2. HABER

  3. Etiyopyalı Yahudiler Kudüs'te Polisle Çatıştı
Etiyopyalı Yahudiler Kudüs'te Polisle Çatıştı

Etiyopyalı Yahudiler Kudüs'te Polisle Çatıştı

Etiyopyalı Yahudilere karşı ırkçı uygulamaları protesto eden binlerce kişi, Kudüs sokaklarında polisle çatıştı.

A+A-

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından İsrail'de tansiyon yükseldi.

Polisin ırkçı uygulamalarını protesto eden binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, dün akşam saatlerinde Doğu Kudüs’teki İsrail Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Sloganlar eşliğinde Batı Kudüs’e doğru yürüyüşe geçen protestocular, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun evine gitmek istedi.

İsrail güçlerinin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve TOMA’larla kalabalığa müdahale etmesi üzerine çatışma çıktı. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık verdiği olaylarda iki polis yaralandı.

“Kudüs Baltimore gibi olacak”

Kudüs’ün ana yollarını trafiğe kapatan göstericiler, “Kudüs Baltimore gibi olacak”, “Irkçılığa ve ayrımcılığa hayır”, "Apartheid rejimine hayır" ve “Artık söz değil eylem istiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Gösteriye müdahale eden İsrail polisinin, protestocuları dağıtmakta güçlük çektiği gözlendi.

İsrail atlı polisleri göstericilere müdahale ederken zor anlar yaşayarak geri çekilmek zorunda kaldı. Bu arada bazı göstericilerin hafif yaralandıkları görüldü.

Olay yerine gelen Kudüs Belediye Başkanı Nir Barakat, kalabalığın arasına oturarak göstericileri ikna etmeye çalıştı. Bir anda yüzlerce protestocunun etrafını sarmasının ardından Barakat, kalabalığın arasında sıkışarak zor anlar yaşadı.

Kudüs sokaklarında gerginlik sürüyor

Etiyopya asıllı Yahudiler eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ederken, Kudüs sokaklarında gerginlik sürüyor. Göstericiler çöp tenekeleriyle barikatlar kurarak bazı yolları kapattı. Toma ve polislerin önünde oturma eylemi yapan kalabalığı, İsrail emniyetine ait helikopterler de havadan aralıksız olarak izliyor.

Etiyopya asıllı Yahudi Tiyon Mosin, İsrail'deki tüm kurumlarda ve halk arasında Afrika asıllı Yahudilere karşı ırkçı bir ayrımcılık bulunduğunu söyledi.

"İsrail polisi tarafından Etiyopyalı Yahudilere sürekli şiddet uygulanıyor" diyen Mosin, "İki gün önce ortaya çıkan polisin dayak atma görüntüleri ilk değil. Bize karşı yapılan diğer bir çok ihlal kamuoyundan gizli kalıyor. Bütün bunlara artık bir dur demek için buradayız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT