1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ETİYOPYA

  4. Etiyopya'da Mülteci Kampına Silahlı Saldırı: 208 Ölü
Etiyopya'da Mülteci Kampına Silahlı Saldırı: 208 Ölü

Etiyopya'da Mülteci Kampına Silahlı Saldırı: 208 Ölü

Silahlı bir grubun Etiyopya'nın Güney Sudan sınırındaki Gambela bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıda 208 kişi öldü. Saldırganlar en az 36 çocuğu da kaçırdı.

A+A-

Etiyopya Enformasyon Ofisinden yapılan ve devlet televizyonunda yayımlanan açıklamada, yaklaşık 200 kişilik silahlı grubun Güney Sudan sınırındaki Gambela bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıda çoğunluğu çocuk ve kadın 208 kişinin öldüğü, 13 köyün yağmalandığı, 36 çocuğun kaçırıldığı, 2 bin büyükbaş hayvanın çalındığı ifade edildi. Etiyopya ordusuna ait birliklerin müdahalesi sonucu saldırganlardan 60'ının da öldürüldüğü açıklandı.

Enformasyon Ofisi, saldırıyı gerçekleştiren grubun bir yağma çetesi olduğunu ve Güney Sudan hükümeti veya muhalefetiyle ilgisi olmadığını duyurdu.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit de Etiyopya Başbakanı Haile Mariam Dessalines ile başkent Addis Ababa'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı. Ülkesinin silahlı gruplarla mücadelede Etiyopya'nın yanında olduğunu vurguladı. 

Güney Sudan sınırında yer alan Gambela bölgesinde Güney Sudanlı binlerce mültecilerin barındığı 4 kamp bulunuyor.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT