1. HABERLER

  2. HABER

  3. ETA’nın Askerî Lideri Yakalandı
ETA’nın Askerî Lideri Yakalandı

ETA’nın Askerî Lideri Yakalandı

Bask Ülkesi’nin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA’nın askerî kolunun liderlerinden Izaskun Lesaka Fransa’nın Macon kenti yakınlarında tutuklandı.

A+A-

Bask Ülkesi’nin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA’nın askerî kolunun liderlerinden Izaskun Lesaka Fransa’nın Macon kenti yakınlarında tutuklandı. İspanyol yetkililerin en önemli üç hedefinden biri olan Lesaka, bir yıl önce silahı bırakan örgütün askerî kolunun lideri olarak görülüyordu. 37 yaşındaki kadın, ETA’nın en önemli bildirilerini de bizzat kaleme alıyordu. Lesaka’nın ayrıca ETA’nın, 20 Ekim 2011’de silah bıraktığı açıklamasını yapan üç maskeli militanından biri de olduğu tahmin ediliyor.

“Yerini alabilecek biri yok”

Lesaka’nın aynı zamanda örgütün tüm cephaneliklerinden de sorumlu olduğunu doğrulayan İspanya İçişleri Bakanlığı “Yerini alabilecek kişilerde ne onun tecrübesi ne de karakteri var. Bu tutuklamayla ETA’nın en tehlikeli kanadı bitirildi” ifadelerini kullandı.

Lesaka ile birlikte partneri olduğu düşülen örgütün komando biriminin liderlerinden Joseba Iturbe de tutuklandı. Iturbe 2006’da Madrid’in Barajas Havaalanı’nda düzenlenen ve iki kişinin hayatına mâl olan saldırının faillerinden biriydi. Iturbe, ETA ile hükümet arasında “kalıcı bir ateşkesin” yürürlüğe girdiği bir dönemde gerçekleşen bu olayın ardından tutuklanmış ve üç buçuk yıl hapis cezası almıştı.

ETA’nın askerî kolunun lideri Izaskun Lesaka, yalnızca örgütün tüm patlayıcılarının ve silahlarının saklandığı cephaneliklerin sorumlusu değil, aynı zamanda bildirilerinin de yazarıydı. Örgütün silah bıraktığını açıkladığı bu videodaki üç maskeli militandan birinin Lesaka olduğu tahmin ediliyor.

TARAF

HABERE YORUM KAT