1. HABERLER

  2. HABER

  3. Esnaftan 'Palalı Adam'a Destek
Esnaftan Palalı Adama Destek

Esnaftan 'Palalı Adam'a Destek

Gezi Parkı olaylarında maddi sıkıntı içine giren Taksim esnafı göstericilere palayla saldıran Sabri Çelebi'ye destek vererek eylemlere ‘artık yeter' dedi.

A+A-

Çelebi'nin arkadaşı olduğunu söyleyen bir esnaf, "Sabri Bey benim arkadaşım. Ben o gün burada yoktum. Eğer burada olsaydım ben de elime bir şey alırdım Sabri'yle birlikte desteklerdim" dedi.

Taksim'de Gezi Parkı eylemlerinde iş yapamaz hale gelen Taksim Talimhane esnafı eylemlere ve eylemcilere karşı çıktı. Talimhane'de bir araya gelen esnaf basın açıklaması yaptı.

Esnaflar adına konuşan seyahat acente sahibi Mustafa Kırk, "Bir aydır bu Gezi Parkı olaylarından kaynaklanan turizmin 32 sektöründen faydalanan esnaflar bir şekilde sabrediyoruz. Fakat artık biz anladık ki bunların derdi Gezi Parkı ağaçmış çevreymiş değil. Biz bunu artık çok iyi görmeye başladık ve bunlardan ricamız şu yeter artık yeter. Buradaki kiralar çok yüksek. Buradaki esnaf zaten zor geçiniyordu. Hangisiyle konuşsanız size kan ağlayacak. Biz hayatımızdan memnunduk. Eylemimiz var deyip toplanıyorlar. Sen orada toplanınca buraya turist gelmiyor. Turist gelmediği zaman o 32 sektör aç kalıyor. Sen keyfinden Facebook'ta yazıyorsun toplanalım gidelim. Bizim düşünün ya buradaki insanları niye düşünmüyorsunuz" dedi.

Gezi platformuna karşı Talimhane platformu diye toplanacaklarını söyleyen Mustafa Kırk, "Peki biz şimdi size soruyoruz; siz Gezi Platformu diye bir şey çıkardınız. Biz de Talimhane Platformu diye toplanacağız şimdi. Biz ekmeğimize bakıyoruz. Biz ekmeğimizin peşindeyiz siz neyin peşindesiniz çıkın karşımıza. Bazıları işte asmışlar özgürlük filan yabancılarda çekiyorlar. Biz de şimdi toplanacağız tam yanlarında asacağız bunlar vatan haini diyeceğiz, bunlar satılmış. Bunların amacı ülkeyi kaosa sürüklemek, ekmek derdinde değil bunlar ama biz ekmek derdindeyiz. Onları bütün dünyaya afişe edeceğiz bütün dünya görsün. Esas Türk milleti burada vatanını seven buradadır. Bunlar vatan haini diyeceğiz" dedi.

"ADAM ELİNDE ŞİŞE GÖTÜRÜRKEN BİZ EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ"

Acente sahibi Mustafa Kırk, "Adam elinde şişesiyle gelmiş. Sen elinde şişeyi götürürken ben evime ekmek götüremeyeceğim. Bu nasıl vatanseverlik... Muhalefet partileri, milletvekilleri gelin bizim halimizi görün. Biz şimdi işçi çıkardık ne olacak? Şimdi biz nereye derdimizi anlatacağız. Sen burada gösteri yaptığın sürece bizim ekmeğimizle oynuyorsunuz" şeklinde konuştu.

Satırla dışarı çıkmayı tasvip etmeyen Kırk, "Biz tasnif etmiyoruz satırla matırla ama artık gına geldi. İnsan burada rahatça evine ekmek götürürken şimdi götürmüyor. Hesap kitap yapan insanlara diyorum bu arkadaş bir yıllık kiralamış bu dükkân 3 aydır oturuyor. Dükkân sahibi de kirayı düşürmüyor. 1 senelik kirasını istiyor. Nereden getirecek bu esnaf. Muhalefet partileri sağduyulu davranırlarsa bu işi bitirirler. Bakın biz halkız, biz kör değiliz, her şeyi görüyoruz. Eğer bu vatanı milleti seviyorlarsa ilk önce onlar bir laf her şeyi bitirir. Ama bakıyoruz. Onlar alttan alttan bir şekilde o ateşe odun atıklarını biz görüyoruz. Merak etmesin onlar. Biz kör değiliz" diyerek tepkisini dile getirdi.

Sabri Çelebi'nin ortağı olduğunu söyleyen bir esnaf: "Sabri Çelebi benim ortağım ve hale de ortağım. Bu böyle bilinsin. Adamın çekleri var senetleri var. Adam kalkıp kendi çocuğunu kreşten aldırdı. Ödemesini yapamadığından dolayıdır. Yatırımlar yaptı ama Ankara Meclisi Çelebi'yi bir terörist yaptılar, cani yaptılar, katil yaptılar. Onların işi gücü o zaten. İnin esnafın içine girin ve görün" dedi.

"EĞER O GÜN BURADA OLSAYDIM BEN DE AYNISINI YAPACAKTIM. BU ARKADAŞLARIN HEPSİ YAPARDI"

Sabri Çelebi'nin arkadaşı olduğunu söyleyen ve o olay günü burada olsaydı Sabri Çelebi'yi destekleyeceğini söyleyen bir esnaf ise, "Sabri Bey benim arkadaşım. Ben o gün burada yoktum. Eğer burada olsaydım bende elime bir şey alırdım Sabri'yle birlikte desteklerdim. Çünkü burada insanlar başka bir şey peşinde. Burada insanlar ekmek peşinde. Ama bunlar bir daha gelseler bunların görecekleri yine var. Eğer o gün bende burada olsaydım. Bende aynısını yapacaktım. Bu arkadaşların hepsi yapardı. Herkes işine gücüne baksın adam olsun adam olmayanı adam yaparız, burada gerçekten yaparız. Sorabilirsiniz herkes adam yapar bunları. Burada insanlar ekmek peşinde ne particilik ne solculuk ne buculuk. Ama gelip de insanların ekmeğiyle oynamasınlar. Bir daha gelmesinler gelecekleri varsa görecekleri de var. Burada herkes Sabri Bey'i tanır. Sabri Bey işine gücüne bakan bir vatandaş, burada yanında en az 20 kişi ekmek yiyor. Bu 20 kişinin işi ne olacak şimdi. Kim Sabri Bey'İ bu hale getirdi. Eğer başka bir gün bu arkadaşlar burada olsaydı hepsi de Sabri Bey gibi yapacaktı" şeklinde konuşarak tepkisini dile getirdi. (İHA)

***

Bir Gezi Parkı Şarkısı da Esnaftan

Eylemlerden bıkan esnaf eylemcilere şarkı yaptı.

Taksim’de esnaflık yapan Ersin Zengin ve Necmettin Akyüzoğlu isimli iki arkadaşın yazıp söylediği “Sandığa gelemez misin” isimli şarkı internette tıklanma rekorları kırıyor. Birlikte dükkânlarında şarkının sözlerini okuyan esnaf, bol bol Gezi Parkı eylemcilerine göndermede bulunuyor.

HABERE YORUM KAT