1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Eski HDP Milletvekiline PKK Propagandasından Hapis İstemi
Eski HDP Milletvekiline PKK Propagandasından Hapis İstemi

Eski HDP Milletvekiline PKK Propagandasından Hapis İstemi

Eski HDP Kars Milletvekili Birtane hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

A+A-

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP Van İl Başkanlığınca 4 Mayıs 2012'de PKK'ya yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla kurulan çadır önünde yaptığı konuşma nedeniyle eski HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Birtane'nin "terör örgütü propagandası" suçundan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mülkiye Birtane'nin soruşturmaya konu konuşmasına yer verilen iddianamede, Birtane'nin sarf ettiği sözlerle PKK örgütü mensuplarını ve elebaşını "özgürlük mücadelesi veren kişiler", terör örgütünün eylemlerini de "özgürlük mücadelesi" olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Birtane'nin, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla kurulan ve bu amaçlar doğrultusunda askeri ve sivil hedeflere yönelik birçok silahlı saldırı gerçekleştiren PKK örgütünün şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek beyanlarda bulunarak PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı belirtilen iddianamede, şunlar bildirildi:

"Şüpheli Mülkiye Birtane'nin konuşmasında bir kısım realiteleri dile getirdiğini, konuşmasının propaganda niteliğinde olmadığını beyan etmesine karşın, sarf ettiği sözlerin içeriği nazara alındığında savunma, gerçeği yansıtmamaktadır. Şüphelinin konuşmayı yaptığı esnadaki sıfatı, konuşmasında şiddeti teşvik eden ve özendiren bölümlerin bulunması, konuşmanın açık hava toplantısında yapılması birlikte değerlendirildiğinde atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır."

Mülkiye Birtane'nin yargılanmasına 22 Temmuz'da başlanacak.

AA

HABERE YORUM KAT