1. HABERLER

  2. HABER

  3. Eski ABD Başkanı: Türkiye Hayranlık Verici Bir İş Yaptı
Eski ABD Başkanı: Türkiye Hayranlık Verici Bir İş Yaptı

Eski ABD Başkanı: Türkiye Hayranlık Verici Bir İş Yaptı

Eski ABD Başkanı Clinton, Türkiye'nin 2 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi kabûl ederek “hayranlık verici bir iş” yaptığını söyledi.

A+A-

Clinton, New York'ta, adını taşıyan vakıf tarafından iş dünyasının temsilcilerine yönelik düzenlenen toplantıda, “mülteci krizi” ve uluslararası toplumun bu krize yönelik tutumuna ilişkin açıklamalar yaptı.

Dünyanın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yanaki en büyük mülteci sayısıyla karşı karşıya kaldığını belirten Clinton, Londra'da yapılan toplantıda Suriyeliler için 10 milyar dolardan fazla yardım taahhüdünde bulunulduğunu, bunun umut verici bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin tek başına 2 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi ağırladığını kaydeden Clinton, “Türkiye, kapılarına gelen tüm mültecileri kabûl ederek hayranlık verici bir iş yaptılar. Oldukça güzel imkânlara sahip mülteci kampları inşa ederek onlara kasabalar kurdular.” diye konuştu.

Suriyeli mültecilerin Türkiye'de iş kurmaya da başladıklarını ifade eden Clinton, mültecilerin de girdikleri topluma katkı sağladıklarını söyledi.

Clinton, mültecilerin topluma entegre olabilmesi için iş dünyasının temsilcilerine de büyük iş düştüğünü vurguladı.

“İnsanlık İçin Bir Test”

Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya, “mülteci krizi”nin giderek büyüdüğünü belirterek tüm iş dünyasını mültecilere destek vermeye çağırdı.

Tüm dünyanın mülteciler için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Ulukaya, “Tüm sorumluluğu hükûmetlere ve sivil toplum kuruluşlarına bırakamayız. İş çevrelerinin de bu konuya daha fazla eğilmesi gerekir.” dedi.

Ulukaya, mültecilere yardım için “Tent” (Çadır) isimli organizasyonu kurduklarını kaydederek, 20'den fazla büyük şirketin bu inisiyatife destek verdiğini ve sayının artmaya devam ettiğini ifade etti.

Ulukaya, Suriyeli mülteciler için Türkiye hükûmeti ve halkının yaptıkları dolayısıyla gurur duyduğunu belirterek, “Mülteci krizi insanlık için bir test, bu testi bazıları geçer, bazıları ise kaybeder. Eğer bu kadar teknoloji ve imkâna rağmen bunda başarısız olursak çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakamayız. Eğer bu testi geçemezsek çocuklarımız ileride ‘Neden insanların suda boğulmasına izin verdiniz, neden onları kapınızdan geri çevirdiniz?’ sorularını sorar.” dedi.

AA

HABERE YORUM KAT