1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Esir Ruhlar Sergisini Heniye Açtı
Esir Ruhlar Sergisini Heniye Açtı

Esir Ruhlar Sergisini Heniye Açtı

Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye tarafından açılan “Esir Ruhlar” fotoğraf sergisinde, Filistinlilerin tutukluluk süreci gözler önüne seriliyor.

A+A-

Gazze’de düzenlenen ‘’Esir Ruhlar’’ fotoğraf sergisi, Filistinli esirlerin tutukluluk süreçlerini gözler önüne seriyor. Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye’nin açılışına katıldığı sergiye, Filistinli grupların liderleri ve serbest bırakılan tutuklular yoğun ilgi gösteriyor. AA muhabirine konuşan serginin organizatörlerinden Esirler ve Serbest Bırakılanlar Birliği Sözcüsü Ahmed el-Fellit, sergiyle esirlerin çektikleri sıkıntılara ışık tutmayı amaçladıklarını söyledi. Fellit, Mısır ve Avrupa ülkelerinde de sergi açma yönünde talep aldıklarını belirtti.

Sergiden kesit

Birkaç bölümden oluşan serginin bir bölümünde, İsrail Hapishaneler İdaresi’nin Filistinli tutuklulara baskı uygularken kullandığı aletler, diğer bölümünde erkek tutukluların günlük yaşamı, diğer bir bölümde ise tutuklu kadınların yaşamı sergileniyor. Sergideki fotoğraflar arasında hasta tutukluların ve doğum yapan kadın tutukluların çektikleri sıkıntılar, tutuklu Eşref Ebu Zeri’nin ölmeden önceki koma hali, gerekli malzemeleri bulamayan tutukluların farklı malzemeler kullanarak yaptığı yöresel yemek ve tatlılar, kızına duyduğu özlemle bez bebeğe sarılmış bir tutuklu ve ömür boyu hapse mahkum edilmişken ‘’özgürlerin Vefası’’ esir takası anlaşmasıyla serbest bırakılan ve evlenen tutukluların toplu fotoğrafı yer alıyor. Sergi kapsamında 2004’te açlık grevine giden Filistinli tutukluların özel video görüntüleri de gösteriliyor. Gazze’de deniz kenarındaki bir otelde açılan ve İsrail dışından kaçırılan cep telefonlarıyla çekilen onlarca fotoğrafın bulunduğu ve dün açılan sergi, 8 Mart tarihine kadar açık kalacak. Toplam 17 İsrail hapishanesinde bulunan 4660 tutuklu bulunuyor.

AA

 

HABERE YORUM KAT