1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Esed'le El Sıkışmaktansa İstifa Ederim"
Esedle El Sıkışmaktansa İstifa Ederim

"Esed'le El Sıkışmaktansa İstifa Ederim"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye rejimi ve muhalefet ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Davutoğlu, “Velev ki biz yanlış çıktık, çok yanlış hesap yaptık, Esad birkaç yıl daha orada. Durum bu değil ama velev ki öyle. Esad kalacak olsa bile farklı bir şey yapamazdık. Ben şahsen bu noktadan sonra Esad kalacak olsa bile elini sıkmaktansa istifa etmeyi tercih ederdim” dedi.

Toplantıda Erşat Hürmüzlü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gönderdiği mesajı okudu. Gül mesajında,' Diktatörler ve zorba yönetimler bir bir yıkılıyor. Baskı altında kalan mazlum halklar kendi geleceğini kuruyor. Tarihin geleceğine ters hareket eden rejimlerden biri Esed rejimidir. Bu rejim meşruiyetini çoktan kaybetmiştir. ' ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise Suriyeli mültecilere kapıların açıldığı için ağır eleştirilere maruz kaldıklarını söyledi. Davutoğlu, 'Biz bu eleştirilere hiçbir zaman tereddüt etmedik. Çünkü, Anadolu mazlumların ana kucağıdır. Böyle olmaya devam edecektir. Niye mülteci kampları kurdunuz dediler. Ağır ithamlara maruz kaldık. Hiç tereddüt etmeden onları ağırladık. Şu an sayıları 150 bini bulan mülteci sayısı var. Şehirdekiler ile birlikte 200 bin Suriyeli kardeşimiz Türkiye'de ağırlanıyor. İnşallah yurtlarınıza tekrar geri döneceksiniz. Ancak şunu bilin. Eğer ihtiyaç olsaydı tüm Suriyeli kardeşlerimizi ağırlamaktan beyis görmezdik. İnsana insan olduğu için bakar ve ağırlarız.' diye konuştu.

Devlet olmanın gereği olarak hem kudret hem de şefkatin olması gerektiğine dikkat çeken Davutoğlu, Suriyeli kardeşlerimizi hem şefkat ve kudretle kucakladık. Bunu gösterdik.' ifadelerini kullandı.

Suriye'nin geleceği konusunda tüm Suriyelileri kucakladıklarını kaydeden Davutoğlu, hiçbir tarafı diğerine karşı kışkırtmadıklarını ve desteklemediklerini söyledi. Kendi halkına barışık ve ona zulmetmeyen yeni bir Suriye yönetimi arzuladıklarını belirten Davutoğlu, 'Arzumuz tüm Suriyelilerin temsil edildiği yeni bir Suriye'nin doğmasıdır. Türkmenler asırlardır Suriye'de yaşadı. Asırlardır oralarda yaşamaya devam edeceksiniz' diye konuştu.

Suriye'deki mücadelede Türkmenlerin katkısına dikkat çeken Davutoğlu,'Böylesi bir mücadelede onurluca yer alan Türkmenler, Suriye'nin geleceğinde hak ettikleri yeri alacaklardır. Onun içi Suriye Ulusal Koalisyonu oluştuğunda Türkiye olarak Suriye'nin tüm kesimlerinin bu yapılar içinde yer almasını istiyoruz,dedik' ifadesini kullandı.

SURİYE HALKI BİZE BORÇLU DEĞİL

Fas'ın Makareş şehrinde yapılan Suriye Dostları toplantısında, yaptığı görüşmelerde 'Suriyelilerin Türkiye'ye borçlu olduklarını ve asırlarca çalışsalar bile bu borcu ödeyemeyeceklerinin' söylediğini anlatan Davutoğlu.'Ben de dedim ki teşekkür edebilirsiniz. Ama hiçbir borcunuz yok. Bu borcu sizin dedeleriniz bizim dedelerimize, bizim delerimiz de sizin dedelerinize ödendi ve bitti. Biz o gün ödenen borcun Haçlı seferleri olduğunda Selçuklu bunu durduran bir bent oldu. Daha sonra işgaller olduğunda da Şanlı Maraş direnişinde de onlar oldu. Asırlardır bir biriyle yaşayan kardeşlerin bir birine borç olmaz. Ama birilerine teşekkür edecekseniz Türkiye'ye bir teşekkür edebilirsiniz. Ancak şunu bilin Türkiye dahil hiç kimseye borçlu değilsiniz. Hiçbir millet ve devlet Suriye üzerinde hesap yapma hakkına sahip değildir. ' ifadelerini kullandı.

Suriyelilere 'Suriye'yi ayağa kaldırın' diyen Davutoğlu,'Bizim sizden bir tek isteğimiz var Suriye'yi ayağa kaldırın. Hiç kimseye kendinizi borçlu hissetmeyin. Onurlu bir şekilde Suriye'yi ayağa kaldırın. Bu zulmün ardından Suriye'yi hep birlikte aydınlık bir geleceğe götürün dedim. Görüştüğüm heyette Araplar da Türkmenler de Kürtler de Sünniler ve Nusayriler de Hıristiyanlar da vardı. İnşallah bir gün yeni bir Suriye'nin kuruluşuna hep birlikte şahit olacağız. ' diye konuştu.

SURİYE HALKININ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

Suriye halkının kendi geleceğini kuracağının altını çizen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 'Kim ne derse desin, kendi kaderini belirleme kudretine sahip olduğunu gerekirse on binlerce şehit verebileceğini bu halk gösterdi. Eğer bir halk 20 ayda önce keskin nişancıların mermilerine, sonra tanklara, sonra toplara, sonra hava bombardımanına , uçaklardan helikopterlerden yağan bombalara dayana biliyorsa, ben bu halkı sadece selamlarım ve bu halkın karşısında saygıyla eğilirim. Bu onurlu mücadeleyi veren halk 45 bin şehit verdi. 80 bin kayıp, 250 bin insanı hapishanelerde işkencelere maruz. 2 milyon insan Suriye içinde yerinden yurdundan edilmiş ve 500 bini yurtdışını sığınmak durumunda kalmış. Bu halk, insanlık onuru adına ayağa kalkmış ve direnmişse kendi devletini kuracak ve yönetecek gücü ve kudrete sahiptir. Kimse bundan tereddüt etmesin' dedi.

Yeni Suriye'nin Türkiye ile olan ilişkileri konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, hak ve zulmün karşı karşıya geldiğinde hiç tereddüt etmeden hakkı desteklediklerini söyledi. Hiçbir stratejik hesap yapmadan hakkın yanında olduklarını, bunun için de Suriye halkının bunu unutmayacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT