1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'le Çocuklarımın Canı İçin Savaşıyorum
Esedle Çocuklarımın Canı İçin Savaşıyorum

Esed'le Çocuklarımın Canı İçin Savaşıyorum

Halep'in Guaverası diye anılan kadın sniper, 'Esed geçen yıl 7 yaşındaki oğlumu ve 10 yaşındaki kızımı katletti. Onlar için savaşıyorum' dedi.

A+A-

Suriye'de bir yılı aşkın süredir Beşar Esad güçlerine karşı verilen silahlı mücadelenin en ön cephesinde keskin nişancı olarak savaşan Halep'in Guaverası, sessizliğini bozdu. Önceki gün İngiltere'nin The Telegraph gazetesine konuşan 36 yaşındaki Filistinli kadın, eline silah almasının nedenlerini anlattı. Geçen yıl bir hava saldırısında 7 yaşındaki oğlu ile 10 yaşındaki kızını kaybettiğini belirten Halepli kadın direnişçi, 'Onların intikamını almak için savaşıyorum. Onların kanı için vuruyorum' dedi.

Savaşmasına karşı çıktığı için eski kocasını boşayan ve Vaad cephesi komutanlarından biriyle evlenen kadın muhalif, efsane gerilla Che Guavera'yı hatırlattığı için 'Halep'in Che'si' diye çağrılıyor. İç savaştan önce bir ilkokulda İngilizce öğretmenliği yapan Halepli Guavera, hicabı, haki montu, eldivenleri ve uzun namlulu tüfeğiyle Halep'in Salahaddin bölgesinde savaşıyor.

Esed'e hizmet eden bir rejim askerini vurmak için saatlerce tüfeğiyle mevzisinde kıpırdamadan beklediğini kaydeden Halepli Guavera, 'Benim grubumda 30 savaşçı var. Tek kadın benim. Savaşmayı seviyorum. Sadece çocuklarım için değil öldürülen yüzlerce arkadaşım için de mücadele ediyorum' dedi. Esed güçlerinden birini vurduğunda mutlu olduğunu kaydeden Halepli Guavera, jetlerin attığı bombaların parçaladığı çocuklarının görüntüsünü ise bir türlü unutamadığını vurguluyor.

Suriyeli direnişçilerin simgesi haline gelen Halepli kadın sniper, 30 kişilik birliğe de komutanlık ediyor. Kadın savaşçı, güvenlik nedeniyle ve akrabaları zarar görmesin diye ismini saklıyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

4 Yorum