1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed’in Yardımcısı Şara’da Kaçtı mı?
Esed’in Yardımcısı Şara’da Kaçtı mı?

Esed’in Yardımcısı Şara’da Kaçtı mı?

General Tlas ve Başbakan Hicab'ın ardından şimdi de yardımcısı Faruk Şara'nın Esed'i terk ettiği iddia ediliyor.

A+A-

General Tlas ve Başbakan Hicab'ın ardından şimdi de yardımcısı Faruk Şara'nın Esed'i terk ettiği iddia ediliyor. 'Firar edip muhaliflere katılmasın' diye ev hapsinde tutulan Şara'nın Ürdün'e kaçtığı ve sınırdaki son çatışmaların da bu sebeple yaşandığı öne sürülüyor. Baas rejiminin en güvenilir destekçisi olan Şara, Esed'in görevden ayrılması durumunda yerine vekalet edecek kişi olarak görülüyordu

Suriye'de yakın arkadaşı general Menaf Tlas ve sonrasında Başbakan Riyad Hicab'ın kaçışının ardından Devlet Başkanı Beşşar Esed darbe üstüne darbe yiyor. Son olarak Esed'in yardımcısı Faruk Şara ile Suriye Ulusal İttifakı sözcüsü Vail El Hafez'in önceki gece Ürdün'e kaçtığı iddia edildi. Suriye-Ürdün sınırındaki çatışmanın sebebinin de üst düzey birkaç yetkilinin daha Ürdün'e kaçmasından dolayı gerçekleştiği belirtiliyor. Timetürk'e konuşan bazı kaynaklar, Deraa'lı Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Şara ile Suriye Ulusal İttifakı sözcüsü Vail El Hafez'in ülkeyi terk ettiğini ileri sürdü. İki yetkilinin ne şekilde kaçtığı ve kaçarken yanında aileleri olup olmadığı konusunda ise henüz bir bilgi yok. Başbakan Riyad Hicab da Ürdün'e kaçarak muhaliflerin safına katılmıştı.

EV HAPSiNDE TUTULUYORDU

Daha birkaç gün öncesinde bir Kuveyt gazetesinde yer alan haberde, Suriyeli Müslüman Kardeşler, Esed'in yardımcısı Faruk Şara'nın muhaliflerle bağlantı kurmasına engel olmak için ev hapsinde tutulduğunu bildirmişti. Müslüman Kardeşler'in sözcüzü Riyad el-Şekfa, aralarında Alevi liderlerin de olduğu hükümet yetkilileri ile askeri üst düzey bazı isimlerin Esed'i terk etmek istediğini ancak ailelerinin hayatlarını riske atmamak için böyle bir firardan çekindiklerini söylemişti.

EN UZUN GÖREV YAPAN DIŞiŞLERi BAKANI'YDI

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Faruk Şara, Mart 1984'te Dışişleri Bakanı oldu. Bir yandan başbakan yardımcılığı görevini yürütürken, diğer yandan Baas Partisi'nde yükselmeye devam etti. Şara, daima Esed rejiminin güvenilir bir destekçisi oldu. Suriye'nin ülkelerle ilişkisini geliştirmek için birçok müzakerede bulundu.

Bu görüşmelerin çoğu Suriye'nin Lübnan ve İsrail ile olan ilişkileriyle ilgiliydi. Şara, İsrail'in Golan Tepeleri'ni geri vermesine dair Suriye'nin politikasını daima savundu. Hafız Esed'in ölümünden sonra, Beşşar Esed bakanlar kurulunda değişiklik yaptı. Şara ise görevde kalmaya devam etti ve dünyanın en uzun süre görevde bulunan dışişleri bakanlarından biri oldu. 2006'da Dışişleri Bakanlığı görevini bıraktı ve devlet başkan yardımcısı oldu. Esed, herhangi bir sebepten ötürü görevinden ayrılır ya da hayatını kaybederse vekaleten yerine geçecek kişi (başkan yardımcılığı görevinde kaldığı takdirde) Şara.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT