1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed’in Varil Dolusu Katliamı: 1179 Ölü
Esed’in Varil Dolusu Katliamı: 1179 Ölü

Esed’in Varil Dolusu Katliamı: 1179 Ölü

Esed güçleri Halep başta olmak üzere Suriye’nin birçok şehrine varil bombası yağdırıyor. Rejimin ülke genelinde attığı 1.425 varil bombası ile 240'ı çocuk olmak üzere 1.179 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye'de 150 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Dünya 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılması beklenen görüşmelere tartışırken, savaşın yerle bir ettiği ülkede ise katliam üstüne katliam yaşanıyor. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamaya göre, orduya ait helikopterler dün Halep'in Şear, Katraci, Duhur Avde ile Meadi bölgelerini 'varil bombaları'yla vurdu. Saldırılarda, 15'i çocuk 50 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de Esed güçlerine bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin Halep'in 6 bölgesini bombaladığını ve kentin Raşidin bölgesinde Hizbullah destekli Esed güçleriyle mücahitler arasında yoğun çatışmaların yaşandığını iletti.

Diğer taraftan SNHR'nin hazırladığı raporda, Esed güçlerinin ülke genelinde bin 425 varil bombası atması sonucunda 240'ı çocuk olmak üzere bin 179 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda, Baas rejiminin, bazıları 500 kiloya kadar ulaşan varil bombalarının mümkün olduğu kadar fazla zarar ve tahribat vermesini sağlamak için varillerin içine TNT patlayıcının yanı sıra şarapnel etkisi yapması amacıyla kesici ve delici demir parçaları koyduğu ifade edildi. SNHR'nin raporunda, rejimin varil bombasına yönelmesinin, füzelere göre çok daha ucuz olması ve büyük tahribat vermesinden kaynaklandığı kaydedildi. Rejimin attığı varillerin patlaması sonucu ülke genelinde ev, okul, cami ve kiliselerin de aralarında bulunduğu en az 5 bin 400 binanın yıkıldığı bildirildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum