1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'in Nüfuzlu Türk Politikacıları Kim?
Esedin Nüfuzlu Türk Politikacıları Kim?

Esed'in Nüfuzlu Türk Politikacıları Kim?

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Türkiye'de irtibatta olduğu "nüfuzlu politikacılar" kim?

A+A-

Suriye diktatörü Beşşar Esed, altı ay aradan sonra ilk kez Rus televizyonunda ekran karşısına çıktı. Rossiya 24 kanalına verdiği mülakatta, ülkede artan olayların Türkiye ve diğer komşularını da etkileyeceğini dile getirdi.

“Türk Politikacılar Fantezi Kuruyor”

Başbakan Erdoğan’ın, Suriye topraklarında tampon bölge oluşturulması ve Suriye yönetiminin değişmesi gerektiği yönündeki çağrılarının Türkiye için nasıl çıkar sağlayabileceğinin sorulması üzerine Esed şu yanıtı verdi: “Onların hiçbir çıkarı yok. Sıkı temas halinde olduğumuz diğer nüfuzlu Türk politikacılardan edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim, Türkiye’nin böyle bir niyeti yok. Bazı Türk siyasi yetkililer aşırı şekilde fantezi kuruyor. Görüştüğümüz Türk yetkililerin çoğu Suriye’deki durumu gayet iyi biliyor, olumlu ve olumsuz yönünü de. Onlar Suriye’deki herhangi bir gelişmenin dolaylı veya doğrudan Türkiye’yi de etkileyeceğinin farkında.

Herhangi bir kaosun Türkiye dahil Suriye’ye komşu olan ülkelerde ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Esed, “Çünkü biz komşuyuz. Onlar bunu gayet iyi biliyor. Ama dediğim gibi bazı Türk politikacılar fantezi kuruyor, kendilerini akıllı zannediyor” diye konuştu.

“Türkiye Muhaliflere Siyasi Destek Veriyor”

Kaçak silah sevkiyatı ile ilgili muhabirin ısrarlı sorularına yanıt veren Suriye lideri, “Şunu bilmenizi isterim, ne Suriye ne de komşu ülkeler kaçak silah sevkıyatını kontrol altına alamıyor. Silahların çoğu Lübnan ve Türkiye’den geliyordu. Ama bu ülke yönetimlerinin kaçak silah sevkıyatına yardımcı olduklarına dair elimizde kanıt yok” dedi. Muhabirin, “Anlaşılan Türkiye muhalefete yardım ediyor” yorumuna da cevap veren Esed, şu ifadeleri kullandı: “Siyasi olarak evet. Bazı siyasi yetkili ve kurumlar bu faaliyetle meşgul oluyor. Başkalarına gelince, onların muhalefete yardım ettikleri hususunda kanıtımız yok.

Ordularını Çekmişmiş; Şehirleri Bombalayan Tanklar Muhaliflerin mi?

BM gözlemcilerinin ülkeye gelmesinin ardından şiddet olaylarının arttığını ileri süren Esed, utanmadan “Ordularımızı çektik. Terör saldırıları da hızlı bir şekilde arttı” yalanına sarıldı.

El Kaide Üzerinden Batı’ya Gönderme

Rusya ve Çin’in desteğinin olmaması durumunda tüm bölgenin kaosa sürükleneceğini belirten Esed, “Oluşturulan terör, Avrupa’yı da etkileyecek. Orası bizim coğrafyamızdan uzak değil. Eğer Suriye’de kaos ekerseniz, bu, doğrudan bunu destekleyenleri de etkiler” uyarısı yaptı.

Esed, ülkede ordunun El Kaide ile dışarıdan gelen “terörist” gruplarla savaştığını ve bunlara karşı asla merhametli olmayacaklarını belirtti.

Ellerinde Suriye ordusuna karşı savaşırken yakalanan yabancı ülke vatandaşları olduğunu, dünya kamuoyu ile bunları paylaşacaklarını vurgulayan Esed, “Onların birçoğu öldü. Bazıları da yakalandı. Bunları dünyaya göstereceğiz” dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

18 Yorum