1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed’in Harabeye Dönüştürdüğü Kent: Halep
Esed’in Harabeye Dönüştürdüğü Kent: Halep

Esed’in Harabeye Dönüştürdüğü Kent: Halep

2 yıldan fazla süren Esed’in zulmü, geriye harabe kentler ve yetim çocuklar bıraktı.

A+A-

Tevhid Tugayı'nın kontrolüne geçen Halep kent merkezindeki bölgeler, Esed güçleri tarafından uçak ve helikopterlerle bombalanmaya devam ediyor. Halep'teki birçok okul, cami, müze, hastane ve işyeri kullanılmaz hale geldi. Halep, adeta harabe bir kente dönüştü.

Tarihi binalar, kullanılmaz halde

Esed güçleri, direnişçilere yenik düştüğü bölgelerden çekilirken, etrafta ateş etmedik yer bırakmıyor. Esed güçlerinin bombalarına maruz kalan yerler arasında Darul Şifa ve Zarzur hastaneleri, Nur-u Şüheda, Camiul Kuran, Selahaddin, Abdulmuttalip camileri, Kuneytra, Ticara, Sadullah okulları ile Halep Üniversitesi ve hastanesi de yer alıyor.

Tarihi Medine Çarşısı'nın yanı sıra Sedulloz, Zehravi, Selahaddin, Şeyh Maksud, Seyfü Devle çarşıları da kullanılmaz hale geldi.

Yağmur varsa bomba yok

Halep'te direnişçilerin eline geçen bölgeler, Esed güçleri tarafından gün boyu havadan bombalanıyor. Her düşen bombanın ardından tekbir getiren halk, bomba ve silah seslerine aldırış etmeden yaşamlarını sürdürüyor. Yağmurlu havalarda uçaklar kalkmazken, helikopterler de yüksek uçuş yapamadığından kente bomba atılamıyor. Bunun için halk, daha çok havanın bulutlu veya yağmurlu olduğu günlerde dışarı çıkarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Günde 2 saat elektrik

Direnişçilerin elinde bulundurduğu bölgelere elektrik de kısıtlı veriliyor. Geceyi elektriksiz geçiren halk, gündüz verilen 2 saatlik elektrikle acil ihtiyaçlarını gideriyor. Karanlık çöktükten sonra şehir merkezindeki seyyar işyerleri mazotla çalışan jeneratörle ihtiyaçlarını karşılıyor. (AA)

HABERE YORUM KAT