Esed’in Generalinden Cesetlerle Poz

22.05.2016 11:29
Esed’in Generalinden Cesetlerle Poz
Uluslararası Ceza Hukuku Uzmanı Diala Chehade, Esed’e bağlı generallerden İsam Zehreddin olduğu iddia edilen askerin yargılanacağından şüpheli.

Suriyeli sosyal medya kullanıcıları, son günlerde Suriye’nin Deyr Ez Zor bölgesindeki rejim operasyonlarının komutanı General İsam Zehreddin’e ait olduklarını iddia ettikleri bir fotoğraf paylaşıyor. Bizim sansürlemek zorunda olduğumuz bu fotoğrafta, işkence edilmiş iki kişinin yanında duran bir asker bulunuyor.

Al Jazeera’nin ulaştığı kaynaklar, öldürülen kişilerin kim olduğunu bilmiyor. Ancak fotoğrafta, iki kişinin parçalandıktan sonra asılmış oldukları görülüyor.

Suriye’de Esed rejimine bağlı ordudan General İsam Zehreddin’in oğlunun da son zamanlarda benzer fotoğraflarının yayımlanması, fotoğraftaki ismin İsam Zehreddin olması ihtimalini artırıyor.

Uluslararası Ceza Hukuku Uzmanı Diala Chehade, İsam Zehreddin olduğu iddia edilen askerin yargılanacağından şüpheli:

“Gelecekte Suriye’de meşru bir hükümet Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yargılama yetkisini kabul ederse; Suriye’deki silahlı çatışmalara katılan Rusya, böyle bir başvuruyu büyük ihtimalle veto eder.”

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın 23 Nisan'da açıkladığı resmi olmayan tahminine göre, 2011’de başlayan Suriye iç savaşı yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Kaynak: Al Jazeera

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim