1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'in Elit Komutanına Darbe
Esed'in Elit Komutanına Darbe

Esed'in Elit Komutanına Darbe

Suriye Beşar Esad'ın çok güvendiği gözde subayı Albay Süheyl El Hasan'ın koruması muhalifler tarafından düzenlenen saldırı sonucu öldürüldü.

A+A-

Esed'in elit komutanı olan ve rejim tarafından "Kaplan" muhalifler tarafından "Pembe Panter" lakabıyla tanınan Albay Süheyl El Hasan'ın korumasının öldürüldüğü açıklandı.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber sitelerinin rejim kaynaklarına dayandırdığı haberde, Süheyl El Hasan'ın koruması ve sağ kolu Muhammed Kulsum'un keskin nişancı saldırısı sonucu yaralandığı, tedavi altına alınan Kulsum'un 2 gün sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.  

Süheyl El Hasan en son Hama kentinin Tenmiye bölgesi yakınlarında muhaliflerin operasyonu sonrası ciddi kayıplar vererek Beşşar Esed'le yaptığı telefon görüşmesi sonucu askerlerin Ziyare Köyü ve Tenmiye Bölgesi gibi önemli noktalardan çekildiğini belirtmiş, durumlarının çok kötü olduğunu ifade ederek Esed'den ‘acil' cephane göndermesini talep etmişti.

İŞKENCE VE KATLİAM EMRİNİ SÜHEYL EL HASAN'DAN ALIYORDUK

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporuna göre, Hava Kuvvetleri İstihbaratı Özel Operasyonlar şubesinde çalışan “Hani” aldığı emirlerle ilgili şunları anlattı:

Rejim askerleri tarafından uygulanan vahşi işkence ve katliamlarda Süheyl El Hasan'dan emir alıyorduk.

Açıklama'da Şam’ın Muademiye mahallesinde tutuklamalar yapıyorduk. Emirleri Albay Süheyl Hasan’dan alıyorduk. Bize insanların özellikle başına hızla vurmamızı ve başımıza birşey geleceğinden korkmamamızı söyledi. Sürü gütmek için kullanılan elektrikli çubuklardan da kullandık. Emirleri sözlü olarak, göreve gitmeden önce veriyordu.

İnsanları önce otobüsün içinde  sonra da üsteki gözaltı merkezinde dövüyorduk. Gözaltı merkezinde önce insanları açık alana koyuyor, sorgu yapmadan gelişigüzel dövüyorduk. Ben tutukluları alana, sonra da gözaltı merkezine götürüyordum. O gün yaklaşık 100 kişiyi gözaltına aldık, hepsini beş metreye beş metrelik bir hücreye doldurduk.

Benim birliğim de dövenler arasındaydı. İçim yanıyordu ama belli edemiyordum çünkü başıma ne geleceğini biliyordum.

esed-in-elit-komutanina-darbe1-.jpg

esed-in-elit-komutanina-darbe2-.jpg

Kaynak : ISLAH HABER

HABERE YORUM KAT