1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed’in Cepheye Zorla Sürdüğü Mülteci Savaşçılar
Esed’in Cepheye Zorla Sürdüğü Mülteci Savaşçılar

Esed’in Cepheye Zorla Sürdüğü Mülteci Savaşçılar

ABD’nin Irak'ı işgali sonrası Suriye’ye sığınan resmi mültecilerin, Esed tarafından cepheye gönderildiği belirlendi. Lazkiye'de muhaliflerce öldürülen Iraklıların üzerinden BM kimliği çıkınca panikleyen rejim askerleri, skandalı örtbas etme derdine düştü.

A+A-

Cihat Arpacık / Yeni Şafak

Suriye'de 5 yıldır devam eden savaşta personel eksiği yaşayan Beşşar Esed, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde 'resmi mülteci' olarak kabul edilen Iraklıları cepheye sürüyor. Skandal, Lazkiye kırsalında silahlı muhalifler ile rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalarda ortaya çıktı. 2015 yılının son haftasında bölgedeki çatışmalarda çok sayıda rejim militanı, muhaliflerce öldürüldü. Rejim güçlerinin, cenazeleri alamadan bölgeden geri çekilmesiyle cenazeler muhaliflerin eline geçti. Öldürülen çok sayıda rejim militanından 6'sının üzerinden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNCHR) ait kimlik kartları çıktı. Bu kişilerin, 2003 yılında ABD'nin işgali sonrası canlarını kurtarmak için ülkelerinden kaçıp Suriye'ye sığınan ve BM tarafından mülteci statüsü verilen Iraklılar olduğu belirlendi.

SKANDALI ÖRTBAS GİRİŞİMİ

Esed güçleri, skandalın ortaya çıkmaması için muhaliflerle pazarlık yapmak istedi. Şam rejimi yetkilileri, kimlik kartları ve cenazeler karşılığında muhaliflere yüklü miktarda para, silah ve mühimmat teklif etti ancak muhalifler bu teklifi kabul etmedi. Irak'ta ABD işgali ve sonrasında yaşanan iç savaş ile 4 milyonu aşkın Iraklı komşu ülkelere sığınmış, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise Iraklıların bazıları resmi mülteci kimlikleri vermişti. Mültecilerin savaşmak için cepheye yollanması uluslararası kurallara aykırı.

asa2.jpg

BM BUNA NE DİYECEK?

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Birleşmiş Milletler'in konuyla ilgili nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor. BM, Cenevre'de Suriye'deki savaşa siyasi çözüm bulmak iddiasıyla bugünlerde muhalif ve rejim yetkililerinin katıldığı bir zirve topladı. Esed rejiminin bu insan hakları ihlalinin Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde de gündeme gelmesi bekleniyor.

asa3.jpg

Cepheye zoraki sevk

Suriye genelinde olduğu gibi Lazkiye cephesinde de çok sayıda yabancı milis, Esed rejimi saflarında muhaliflere karşı savaşıyor ya da savaşmaya zorlanıyor. Lazkiye cephesi, Türkmen Dağı bölgesini de içinde barındırıyor. Rejim saflarında savaşan yabancı savaşçılar ise ağırlıklı olarak İranlı, Rus, Afganlılardan ve Lübnan Hizbullah'ına bağlı militanlardan oluşuyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT