1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'in "Ateşkes"i: "614 Sivil Hayatını Kaybetti"
Esed'in "Ateşkes"i: "614 Sivil Hayatını Kaybetti"

Esed'in "Ateşkes"i: "614 Sivil Hayatını Kaybetti"

Suriye'de yaklaşık iki ay önce yürürlüğe giren “ateşkes” süresince Beşşar Esed rejiminin saldırılarında 614 sivil katledildi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 nolu kararı çerçevesinde 27 Şubat gece yarısı yürürlüğe giren kısmî ve geçici “ateşkes”, ilk gününden bu yana rejim güçleri tarafından ihlal ediliyordu. İlk ayda Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı, Halep'in batısı, İdlib'in güneyi, Şam'ın doğusundaki Guta kırsalı, Dera'nın merkezi ile batı kırsalını ve Humus'u hedef alan rejim güçleri, son haftalarda Halep'in güneyinde saldırılarına ağırlık vermişti.

Dün “ateşkes”in ilanından bu yana en kanlı gün yaşanmış, İdlib'in Maret en-Numan ilçesi ve Kafr Nubul beldesinde 52, Şam'ın Doğu Guta ilçesindeki Bala beldesinde 9, Humus'un Telbise ve Rastan ilçelerinde de 2 sivil olmak üzere toplam 63 sivil yaşamını yitirmişti.

Rejimin uçakları, dün akşam saatlerinde Şam'ın Arbin ilçesi ve Halep'in Kafr Hamra beldesi ve Meşhed semtini de vurdu. Arbin ve Kafr Hamra'da sivil kayıp olmazken, Meşhed'de 7 sivil hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Ağı'ndan (SNHR) alınan bilgiye göre, rejim güçleri “ateşkes” boyunca dünkü saldırılarla birlikte 614 sivilin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Direnişçiler, Esed rejiminin bir süredir düzenlediği hava saldırılarının doruk noktasına ulaşmasıyla sahadaki “ateşkes”in fiilen son bulduğuna dikkat çekiyor.

AA

HABERE YORUM KAT