1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'den Küstah Açıklama
Esedden Küstah Açıklama

Esed'den Küstah Açıklama

Beşşar Esed, yaptığı açıklamada muhalifleri terörist olarak lanse ederek onlara karşı kahramanca savaştığını söyledi.

A+A-

Suriye’de 16 aydan bu yana süren ve en son olarak ülkenin ticari merkezi Halep’te devam eden şiddetli çatışmalara değinen Esad, “Suriye, halkının kaderini belirleyecek bir savaş veriyor” dedi ve halkın üzerinde zalimane katliamlara imza atan birliklerini 'teröristlere karşı savaşıyorlar' diyerek övdü.

Esad, Suriye ordusunun “suç işleyen terör çeteleriyle yüzleşmek konusunda kendisini kanıtladığını” söyledi.

Beşşar, ayrıca ordunun “teröristlere karşı kahramanca savaştığını ve halkının değerlerini korumak konusunda başarı gösterdiğini” ifade etti.

Esad’ın açıklaması, Suriye’de silahlı kuvvetler gününün yıldönümünde geldi. İki haftadan bu yana süren sessizliğini bozan Esad, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Halkımızın ve ulusumuzun kaderi, bugün ve gelecek, bu savaşa dayanıyor... Düşman bugün aramızda dolaşıyor. Ülkedeki istikrarı ve halkın güvenliğini bozmak için ajanlar kullanıyor. Ekonomik ve bilimsel kaynaklarımızı tüketmek için çalışıyor” dedi.


MUHALİFLERİN BÖLÜNDÜĞÜ İDDİASI YALANLANDI
Esad’ın açıklamalarından önce, Suriyeli Devrim Konseyi’nin Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı toplantıda, Suriye dışında geçici bir hükümet kurulması teklifi yapıldığı belirtildi.

Sürgün hükümetini kurma görevinin, Suriyeli muhaliflerin önde gelen isimlerden "Haytam Malih"e verildiği ve ÖSO’nun Suriye ordusuna karşı galip gelmesi halinde, konsey üyelerinin Suriye’ye döneceği ifade edildi.

Bu açıklamanın kısa bir süre sonrasında, ÖSO yayımladığı bildiride iddiaları yalanladı. ÖSO tarafından yayımlanan bildiride, bazı medya organlarında ÖSO'nun Esad rejimi sonrasında 'Yüksek Savunma Meclisi' kurarak yönetimi ele alacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

ÖSO'nun görevinin, ülke yönetimi için herhangi bir askeri veya sivil konsey oluşturmak olmadığı vurgulanan bildiride, ''ÖSO'nun görevi, Esad rejiminin ardından ülkede güvenliğin sağlanması, sivillerin korunması, birliğin ve toplumsal istikrarın sağlanması için geçiş sürecinde ve sonrasında yeni kurulacak yönetime yardımcı olmaktır'' ifadelerine yer verildi.

Bildiride ayrıca, geçiş sürecinde ülkeyi yönetmenin, yeni kurulacak Meclis'in işi olduğu ve ÖSO'nun, halkı ve devrimi korumak gibi amaçlar altında ülkenin yeni bir diktatörlükle yönetilmesine izin vermeyeceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT