1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'den Katliam Ortağı İran'a Şiilik Jesti!
Esed'den Katliam Ortağı İran'a Şiilik Jesti!

Esed'den Katliam Ortağı İran'a Şiilik Jesti!

Suriye'de Esed rejimine verdiği silah ve militan desteğiyle yüzbinlerce insanın katliamında büyük rol oynayan İran'a Esed'den büyük destek geliyor. Esed, okullarda İran'ın resmî mezhebi olan Şiiliğin yayılması için büyük destek sağlayacak.

A+A-

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Eldorar sitesi, İran kaynaklarına dayandırarak yayınladığı bir haberde Esed'in Suriye'de İran'ın resmi mezhebi olan Şiiliğin yaygınlaşması için kararname hazırladığını açıklandı.

Esed rejimine verdiği açık destekle Suriye'de yaşanan katliamlara ortak olan ve savaşın seyrini değiştirmede büyük rol oynayan İran'a Esed tarafından bir kararname çıkarıldı. Bu kararnameye göre Suriye'deki bulunan tüm eğitim kurumlarında bundan sonra  Şia mezhebinin okutulması karar kılındı.

Esed'in çıkarmış olduğu kararnamede en önemli detay Şii mezhebinin okullarda yaygınlaştırılmasının önünün açılması Sünni alimlere ait müfredatın da silinmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan gelecek yıldan itibaren Suriye'de  bir Şii okulunun açılacağı belirtildi.. Açılması planlanan okulun adının Resül-ü azam olması kararlaştırılırken Şiiliği yaymada yardımcı olacak personellerin ise tamamen İran'dan mezun olan kişiler olacağı açıklandı. Okulun açılışının bizzat Esed tarafından yapılacağı belirtildi. 

Ayrıca medya aktivistlerinin Suriye'de elde ettiği bilgilere göre, İran'ın desteğiyle son yıllarda Suriye'nin farklı bölgelerinde Şiilerin çok fazla faaliyet yapmaya başladığı yıkılan bölgelerde İranlı yardım kuruluşların muhtaçlara yardım bahanesi ile çok aktif bir şekilde çalıştığını açıklarken gözlemcilerin İranlı bu yardım kuruluşların aynı zamanda Şiiliği yaymakta uzman olduklarını söyledi.

İran hükümetinin bu kuruluşların ihtiyacı olan para ve gıda yardımında destek sağladığı,birçok yerde İran kültürünü yayan merkezler açarak düzenli programlar düzenliyip Şiiliği Suriye'de yaymaya çalıştığı belirtildi.

Bu kişilerin Suriye'de bulunan üniversitelerde de faaliyetlerde bulunduğu hatta öğrencilere burs desteği dahi verdiği açıklandı.

Kaynak : ISLAH HABER

HABERE YORUM KAT

5 Yorum