1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Yönetimi 5 Ülkeden Şikayetçi
Esed Yönetimi 5 Ülkeden Şikayetçi

Esed Yönetimi 5 Ülkeden Şikayetçi

Esed yönetimi, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne, "ülkedeki terörü ve teröristleri destekledikleri ve teşvik ettikleri" iddiasıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı şikayet eden birer mektup gönderdi.

A+A-

Esed yönetimi, Suriye'de “teröre” destek verdikleri ve bölgedeki barış ve güven ortamını tehdit ettikleri gerekçesiyle Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı Birleşmiş Milletler'e (BM)  şikayet etti.

SANA'da yer alan habere göre, Suriye'nin gönderdiği  mektupta, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed el-Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali eş-Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi de “terör”e teşvik ettikleri gerekçesiyle şikayet edildi. 

Mektupta ayrıca "Esed rejimine karşı nefret uyandırma, mal ve silahla cihad" çağrısı yapıldığı gerekçesiyle Mısır'ın başkenti Kahire'de 12-13 Haziran'da gerçekleştirilen "Suriye Halkına Destek" isimli konferans da kınandı. Esed yönetimi, Mısır hükümetini, Suriye'deki katliamlara ortak olmakla suçladı.

BM Güvenlik Konseyi'nden “terörle mücadele” konusunda gerekli uygulamaları işleme koymasını isteyen Esed yönetimi, Katar, Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan başta olmak üzere barış ve emniyeti tehdit ettiğini öne sürdüğü ülkelerin faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum