1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Esed ve Sisi, Kaç Yüz Kenan Evren Eder?
Esed ve Sisi, Kaç Yüz Kenan Evren Eder?

Esed ve Sisi, Kaç Yüz Kenan Evren Eder?

Hani siz faşizme, despotizme, askeri diktaya karşıydınız! Halkların iradesine, adalet ve özgürlük için ayaklanmasına saygı duyuyordunuz! Anti-emperyalist maskeler takarak despotik siyasal kimliklerinizi de çirkin yüzlerinizi de saklayamazsınız.

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

12 Eylül askeri cuntasının lideri Kenan Evren’in ölümü üzerine söylenen sözler, alınan pozisyonlar pek çok açıdan kritik edilmeyi hak ediyor elbet. Dönemin Genelkurmay Başkanı olarak Org. General Evren ve temsil ettiği askeri cuntanın Türkiye’ye maliyetinin ne kadar ağır olduğuna dair bir takım belge ve bilgilerin, şahitlik ve istatistiklerin tekrar gündeme getirilmesinde de hiç kimse bir gariplik görmeyecek.

Kenan Evren’in “faşist, diktatör, despot, katil, işkencesi, halk düşmanı” icraat ve sıfatlarıyla anılması çok normal ve de gerekli tabii ki. Hatta kendisiyle özdeşleşen ‘netekim’ deyişi üzerinden ölümüne, idam sehpalarında sallandırdıklarına, işkence ve infazlarla kurban ettiklerine, sıkıyönetim mahkemelerine, sansür ve yasaklarına bol bol atıflar yapılarak ironilere, esprilere, mizahi üretimlere de şahit olacağız.

12 Eylül şartlarında Evren’e destek olanların, övgü düzenlerin, onun desteğiyle büyüyenlerin ipliklerinin yine pazara çıkarılacak olması da şaşırtıcı olmayacak. Hak ve iradesiyle insana, adalet ve özgürlük talepleriyle topluma değer verme iddiasındaki kimi aydın, sanatçı ve siyasiler bir diktatörün ölümü vesilesiyle tekrar sahne alıyorlar.

Yazının Devamı >>>