1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed ve Rusya Siyasî Çözüme Niyetli Olmadığını Gösterdi"
"Esed ve Rusya Siyasî Çözüme Niyetli Olmadığını Gösterdi"

"Esed ve Rusya Siyasî Çözüme Niyetli Olmadığını Gösterdi"

SMDK Başkanı Hoca, Esed rejimi ve Rusya'nın, siyasî çözüm konusunda niyetli olmadıklarını ve görüşmeleri engelleme isteklerini gösterdiklerini ifade etti.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Esed rejimi ve Rusya'nın, siyasî çözüm konusunda niyetli olmadıklarını ve görüşmeleri engelleme isteklerini gösterdiklerini ifade etti.

Suriye'deki krize siyasî çözüm bulmak için İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen görüşmelerin 25 Şubat'a kadar askıya alınması sonrasında, Suriye görüşmelerinde muhalifleri temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcüsü Salim el-Muslat ve SMDK Başkanı Halid Hoca, AA muhabirine açıklamada bulundu.

“Rusya ve Rejim Saldırıları Arttırdı”

Halid Hoca Cenevre'ye gelirken siyasî çözüme inanarak geldiklerini belirterek “Ancak bu siyasî çözümün gerçekleşmesi için gerekli olan kuşatmaların kaldırılması, bombardımanın durdurulması ve tutukluların serbest bırakılması kapsamındaki adımların atılması gerektiğini söyledik ve bu adımlar müzakere-üstü adımlardır ve hemen atılması gereken adımlardır. Bu adımları atması gereken taraf, rejimin kendisidir ve bu adımların atılmasını sağlayan da BM'dir.” diye konuştu.

Rusya ve rejimin bu adımları atacağı yerde saldırıları arttırdığına işaret eden Hoca, “Cenevre'deki görüşmeler devam ederken kuşatma altındaki bölgelere yoğun bir şekilde varil bombaları atıldı. Rejim ve Rusya, siyasî çözüm konusunda niyetli olmadıklarını, tam tersi süreci engellemek istediklerini gösterdiler.” dedi.

“Rusya Görüşmeleri Baltaladı”

Mistura'nın, müzakerelerin bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığına kanaat getirdiğini anımsatan Hoca, görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için sahada ve insanî şartlarda ilerleme sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Hoca, “İlerleme olursa müzakere ekibi hazır, Cenevre'ye tekrar gelir, kaldığımız yerden başlarız. Ruslar, kendi önerilerine uyan bir çözüm bekliyorlardı, bunun olmadığını görünce de görüşmeleri baltaladılar.” ifadesini kullandı.

“Rejimden Pozitif Adımlar Atmasını Bekleyeceğiz”

MYK Sözcüsü Muslat da “Suriye'deki insanî durum iyileşirse Cenevre'de görüşmelere devam etmek için 25 Şubat tarihine kadar BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'dan gelecek çağrıyı bekleyeceğiz.” dedi.

Görüşmelerin başlayacağı tarihe kadar rejimden pozitif adımlar atmasını bekleyeceklerini belirten Muslat, sözlerini söyle sürdürdü:

“MYK heyeti olarak 10 gün sonra Riyad ya da İstanbul'da bir araya geleceğiz ve gelişmeleri değerlendirdikten sonra 25 Şubat'ta Cenevre'de devam etmesi planlanan görüşmeler için yol haritamızı belirleyeceğiz.”.

AA

HABERE YORUM KAT