1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed ve Rusya Saldırıları Halkı Göçe Zorluyor!
Esed ve Rusya Saldırıları Halkı Göçe Zorluyor!

Esed ve Rusya Saldırıları Halkı Göçe Zorluyor!

Suriye'nin Lazkiye kırsalında Esed ve Rusya güçlerinin saldırıları artarken son bir haftada 250 Suriyeli Türkiye'ye iltica etti.

A+A-

Suriye'nin Lazkiye kırsalına yönelik saldırılardan kaçıp Türkiye'ye iltica edenlerin sayısı son 2 ayda 2 bine yaklaştı.

Yaklaşık 2 aydır hava, kara ve denizden yoğun saldırılara maruz kalan Bayırbucak Türkmen ve Cebel Ekrad bölgesindeki halk, sınırdaki güvenli noktalar ile Türkiye'ye iltica ediyor.

Hatay'ın Yayladağı sınırına gelen, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan aileler, güvenlik kontrolünün ardından Türkiye'ye alınıyor.

Evlerini Terk Edenlerin Sayısı 40 Bine Yaklaştı!

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Lazkiye kırsalında yanlarına aldıkları birkaç parça eşyayla evlerini terk edenlerin sayısı 40 bine yaklaştı. Bu aileler, Türk Kızılayı ve AFAD tarafından gönderilen çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Son bir haftada Yayladağı sınırına gelen Türkmen ve Arap kökenli 250 kişi Türkiye'ye alınırken, bu rakam son 2 ayda 2 bine yaklaştı.

İki Stratejik Tepe Rejim Güçlerinin Eline Geçti

Saldırılardan kaçan aileler, Hatay ve çeşitli illerde kalan yakınlarının yanına yerleşerek yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, bölgedeki göçün artmasından endişe ediliyor.

Türkmendağı'nda bir ay önce rejim güçlerinin kontrolüne geçen Kızıldağ ile bir hafta önce kaybedilen Burc el-Kasab tepesi, Türkmen köylerindeki durumu daha da kötüleştirdi.

Sınırın sıfır noktasındaki 2 Türkmen köyü hariç evler tamamen boşaltıldı. İki köy ve arasında kalan ağaçlık alana sığınan halk, çadırlarda yaşamaya devam ediyor.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT