1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed ve Müttefikleri Ölüm ve İşkencelerin Sorumlusudur"
"Esed ve Müttefikleri Ölüm ve İşkencelerin Sorumlusudur"

"Esed ve Müttefikleri Ölüm ve İşkencelerin Sorumlusudur"

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Esed ve müttefikleri, savaşın en başından beri ülkedeki ölümlerin ve işkencelerin sorumlusu olduğu kadar, IŞİD gibi yabancı savaşçılara zemin hazırlayan ana etmendir.” dedi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyeti ile BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura arasındaki müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Suriye'nin çok büyük bir yıkım ile yüz yüze kaldığını kaydeden Kerry, son aylarda tüm tarafların dâhil olduğu bir diplomasi sürecinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Kerry, “Bu diplomasinin amacı şiddeti azaltmak, IŞİD gibi grupları izole etmek, barışçıl, kapsayıcı ve çoğulcu bir Suriye'nin temellerini inşa etmektir.” dedi.

Cuma günü başlayan ve Suriyeli muhalifleri temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi'nin de pazar günü dâhil olduğu görüşmelerin çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Kerry, “Görüşmelere katılan iki tarafa da iyi niyet ve somut ilerleme yaklaşımıyla müzakerelere devam etmeleri hususunda çağrı yapıyorum.” şeklinde konuştu.

“Suriye'deki çatışmanın sona ermesi için herhangi bir askerî çözüm yok.” diyen Kerry, Suriye'deki kaosun bölgeye yayılabilecek bir potansiyel taşıdığını ve Cenevre'deki görüşmelerin bunu engelleme adına çok önemli olduğunu vurguladı.

“İnsanları Aç Bırakarak Öldürmek Savaş Hukukuna Doğrudan Aykırıdır”

Suriye'de savaş kazası olarak değil rejiminin “bilinçli taktikler”i sonucunda insanların açlıktan veya teslim olmaktan dolayı öldüğünü kaydeden Kerry, “Bu taktik, savaş hukukuna doğrudan aykırıdır.” dedi.

Kerry, “Suriye halkının sürekli hatırlayacağı şeyi unutmamalıyız: Esed ve onun müttefikleri, savaşın en başından beri ülkedeki ölümlerin ve işkencelerin sorumlusu olduğu kadar, IŞİD gibi yabancı savaşçılara zemin hazırlayan ana etmendir.” ifadelerini kullandı.

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin kapsayıcı ve çoğulcu bir Suriye'nin temellerini inşa etmek bakımından tarihî öneme sahip olduğuna işaret eden Kerry, “Suriye halkı Esed rejimi ile IŞİD arasına sıkışmamalı.” dedi.

Cenevre'deki görüşmelerin, ülke genelinde ateşkesin uygulanması ve 18 aylık süre içinde seçimlerin yapılması anlamında temel teşkil ettiğini kaydeden Kerry, “Cenevre'deki taraflara bu fırsatı değerlendirmeleri çağrısında bulunuyorum.” dedi.

AA

HABERE YORUM KAT