1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Esed ve Müttefikleri Bab Yönünde İlerliyor'
'Esed ve Müttefikleri Bab Yönünde İlerliyor'

'Esed ve Müttefikleri Bab Yönünde İlerliyor'

Türkiye'nin kurmak istediği 'güvenli bölge' için kritik öneme sahip Halep’in kuzeydoğusundaki Bab bölgesi, rejimin eline geçme tehdidi altında. Bölgeden kaçan sivillere göre Bab'ı kontrol eden IŞİD 'ciddi direnç göstermeden bölgeden çekilebilir'.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Rejim ordusu ve Şii milislerin, 2012 yılında muhalifler tarafından ele geçirilen ve 12 Ocak 2014'te IŞİD’in kontrolüne geçen Bab ilçesine ilerleyişi sürüyor. Halep’e 25, Türkiye sınırına ise 30 kilometre uzaklıkta olan Bab’ı önemli kılan özelliği, Türkiye’nin ısrar ettiği güvenli bölge projesinin içinde ya da sınırında yer alması. 

'Rejim bu hızda ilerlerse Bab’ı alacak'

Rejimin bölgeye yaklaşmasıyla beraber Bab ve çevresinde yaşanan hareketlilik sivilleri endişelendirdi. Can güvenliği nedeniyle iki gün önce ilçeyi terk eden sivillerden Muhammed Cesim bölgenin nabzını Al Jazeera’ye şöyle aktardı:

“IŞİD, Şubat 2014’ten bu yana Halep’in doğusunda yer alan Kuveyris Askeri Havalimanı'nı kuşatma altında tutuyordu. Rusya’nın hava desteğiyle 40 gün önce o bölgede operasyon başlatan rejim, 27 köyü ele geçirdi ve birkaç gün önce Kuveyris kuşatmasını tamamen kırdı. Bab yönünde ilerlemeye devam eden rejim, son 10 gün içinde aralarında Şeyh Ahmed, Cebbul, Nasıriyye, Tel Neam, Herbaliye, Mugabbe, Cediyde, Tel Sebiyn, Harariye ve Kuveyris’in de yer aldığı 12 köyü IŞİD’den aldı. Daha birkaç ay öncesine kadar Bab ilçesine 30-35 kilometre uzaklıkta olan rejim bugün 12 kilometre mesafede. Mevcut ilerleme devam ederse, rejim bir kaç hafta içerisinde Bab’ı ele geçirir.”

'IŞİD Bab’ı boşaltıyor'

“IŞİD sivillerin ilçeyi boşaltmasını istiyor. Örgütün Tel Abyad’da olduğu gibi ciddi bir mukavemet göstermeden çıkma ihtimali çok güçlü. Zira oradaki IŞİD mensupları, terk etmek zorunda kalırlarsa ilçeyi kesinlikle Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) teslim etmeyeceklerini bize defalarca söylemişlerdi. Şu ana kadar, yaklaşık 5 bin sivil bölgeden göç etti.”

Halep’in kuzeydoğu kırsalında ilerleyen rejim güçleri, IŞİD’in fiili başkenti olarak kabul edilen Rakka ve Irak bağlantısının sağlandığı güzergâhtaki en önemli nokta olan Tel Hasır kasabasına saldırıyor. Kasaba çevresinde yer alan Suriye’nin en büyük ikinci termik santrali, rejim güçleri tarafından ele geçirildi.

Halen çoğunluğu Araplardan oluşan 100 binden fazla sivilin yaşadığı Bab’ın rejim tarafından ele geçirilmesi, rejimin Rusya desteğiyle elde ettiği ilk somut kazanımı olacak. Halep’in en büyük ilçesi olan Bab, savaş öncesi dönemde 300 binden fazla kişinin yaşadığı bir yerleşim birimiydi. 

HABERE YORUM KAT